Gospodarka

Chińczycy chcieli zamknąć ostatnią hutę w Wielkiej Brytanii. Interweniował rząd

opublikowano:
pexels-bence-szemerey-337043-6804254.webp
Wielka Brytania zostałaby jedynym państwem G7, które nie produkuje stali (fot. ilustracyjna Pixabay)
Brytyjski rząd przejął kontrolę nad hutą w Scunthorpe, w której jej chiński właściciel chciał wygasić piece. To ostatnia w Wielkiej Brytanii huta, w której wytapia się stal.

Właścicielem huty w Scunthorpe należy do chińskiej Jingye Group. Chińczycy twierdzą, że z powodu sytuacji na rynku i kosztów środowiskowych produkcja w niej jest nieopłacalna, a sama huta przynosi im 700 tys. funtów strat dziennie. Z tego względu planowali wygaszenie w niej pieców. Oznaczałoby to, że w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od Rewolucji Przemysłowej nie produkowano by stali. Ponowne odpalenie tych pieców byłoby ekstremalnie trudnym i kosztownym procesem. 

Rząd przejął kontrolę 

Tak się jednak nie stało. Premier Keir Starmer zwołał posłów na awaryjne posiedzenie w sobotę. To była dopiero szósta taka sytuacja od końca II Wojny Światowej. W jego trakcie posłowie przyjęli awaryjną ustawę, która w praktyce dała rządowi kontrolę nad tą hutą. Ustawa została już podpisana przez króla Karola III i stałą się obowiązującym prawem.

W ramach tej ustawy sekretarz biznesu Jonathan Reynolds przejął kontrolę nad radą nadzorczą i pracownikami tej firmy. Będzie mógł zamówić niezbędne surowce, by piece mogły dalej pracować, ma też zadbać o to, by ok. 3 tys. jej pracowników nadal dostawało wypłaty.

Ulga wśród hutników i ich rodzin 

Po głosowaniu premier Starmer odwiedził Scunthoorpe. Agencja AP informuje, że po decyzji parlamentu przez miasto przeszła fala ulgi. Stal jest w nim produkowana od ponad półtora wieku. W przerwie odbywającego się tego dnia na lokalnym stadionie meczu na murawę weszło kilka tuzinów hutników, dostali rzęsiste brawa od tłumu. 

Gdyby Chińczycy zamknęli tę hutę, to Wielka Brytania zostałaby jedynym państwem G7, w którym nie jest produkowana tzw. dziewicza stal, a jedynie stal ze złomu. Mogłoby to mieć ogromne znacznie dla przemysłu, budownictwa itp., zwłaszcza w wypadku załamania łańcuchów dostaw w wypadku np. wojny. Konieczność ocalenia produkcji w tym kraju stali to jedna z tych rzeczy, w których brytyjscy politycy są ze sobą zgodni niezależnie od partii.

Na razie nie jest jasne, jaki wpływ Chińczycy będą mieli na dalsze funkcjonowanie tej huty. Jednak jeśli będą próbowali przeszkadzać w jej prowadzeniu, to mogą ich czekać za to konsekwencje. Ustawa nie sprawiła, że ta huta stała się własnością państwową, ale Reynolds nie wykluczył, że stanie się tak w przyszłości. 

źr. wPolsce24 za AP

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.