Gospodarka

Było źle, będzie gorzej. Firmy dalej chcą ciąć etaty

opublikowano:
DSC02943 (2).webp
Firmy zwalniają, a rynek pracownika się kończy (fot. Fratria)
Ubiegły rok zakończył się największą od wybuchu pandemii liczbą ogłoszonych i przeprowadzonych zwolnień grupowych. W tym roku może być jeszcze gorzej, bo kilka dużych firm już ogłosiło plany redukcji liczby pracowników - alarmuje "Rzeczpospolita".

To m. in. Poczta Polska, sieć hipermarketów Carrefour, jeden z największych polskich producentów mebli Black Red White, czołowy dostawca przemysłu lotniczego Collins Aerospace i znana firma kosmetyczna Oriflame. Firmy te łącznie planują zwolnić prawie 9,6 tys. osób.

Tymczasem z danych GUS i obliczeń „Rzeczpospolitej” wynika, że już 2024 r. zakończył się z największą od wybuchu pandemii Covid-19 skalą zwolnień grupowych – i to nie tylko tych zgłoszonych do urzędów pracy, ale również tych zrealizowanych. 

- Choć spektakularnych zwolnień grupowych powinno być w tym roku mniej niż w 2024, ale z kolei więcej firm ogranicza zatrudnienie małymi krokami, by uniknąć medialnego szumu – komentuje w rozmowie z gazetą Jacek Puszakowski, dyrektor w firmie LHH.

Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy (która dostaje zgłoszenia grupowych zwolnień w ogólnopolskich firmach mających siedzibę w stolicy) twierdzi, że sytuacja na rynku pracy wygląda dziś gorzej niż przed rokiem. Według danych urzędu liczba zadeklarowanych w styczniu cięć zatrudnienia była prawie 30-krotnie większa niż rok wcześniej. Podczas gdy na początku zeszłego roku osiem firm zgłosiło plany zwolnienia łącznie 340 pracowników, w tym roku 11 pracodawców zapowiedziało cięcia obejmujące łącznie 9,5 tys. osób.

źr. wPolsce24 za "Rzeczpospolita"

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.