Zdrowie

Mieszkańcy polskiej wioski załamują ręce. Niebezpieczna roślina coraz bardziej zarasta ich okolicę

opublikowano:
heracleum-sphondylium-848688_1280.webp
Wygląda jak gigantyczny koper, może być niebezpieczny (fot. Pixabay)
Mieszkańcy warmińskiej wsi boją się o własne zdrowie. Wszystko za sprawą rozpleniającej się rośliny, któa w PRL-u została przywleczona ze Związku Sowieckiego. Miała być tanią karmą dla bydła, a okazała się śmiertelnie niebezpiecznym chwastem. Chodzi o barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego (łac. Heracleum sosnowskyi) to inwazyjna roślina z rodziny selerowatych, pochodząca z Kaukazu, introdukowana do Europy Środkowej i Wschodniej w XX wieku jako roślina pastewna. Charakteryzuje się dużymi rozmiarami (do 3-5 m wysokości), baldachowatymi kwiatostanami i grubymi, pustymi łodygami

Barszcz jest niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ jego sok zawiera furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego powodują poważne oparzenia skóry (fotodermatozy), prowadzące do bólu, zaczerwienienia, pęcherzy, a nawet blizn. Kontakt z rośliną może też wywołać podrażnienia dróg oddechowych i oczu.

I właśnie z tym problemem muszą zmierzyć się mieszkańcy Gudnik w powiecie kętrzyńskim. O sprawie w swoim internetowym wydaniu informuje "Fakt".

- Te ścierwo jeszcze za czasów PGR-u ściągnęli z ZSRS - wyjaśnia gazecie mieszkaniec wsi Jerzy Basiak - Miała być z niej kiszonka dla bydła, ale jak krowy zaczęły po niej zdychać, to porzucono uprawę - dodaje.

Choć uprawę porzucono, to chwast jest trudny do zwalczenia, szybko się rozprzestrzenia i stanowi problem ekologiczny, wypierając rodzime gatunki roślin. Mieszkańcy tłumaczą, że zaledwie w kilka lat znacznie poszerzył swój areał i stanowi realne zagrożenie. 

Gudniczanie boją się przede wszystkim o dzieci, które w wakacje chcą bawić się na świeżym powietrzu i w przeciwieństwie do starszych nie zawsze potrafią rozpoznać zagrożenie. W niebezpieczeństwie mogą być również turyści, którzy do wioski przybywają, by zobaczyć przepiękny średniowieczny kościół. 

Strażacy przypominają, że wszelkie informacje o koloniach barszczu Sosnowskiego należy niezwłocznie zgłaszać w najbliższym oddziale PSP. 

źr wPolsce24 za fakt.pl

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Spółdzielczość, która leczy. Jak wspólnota wspiera zdrowie

opublikowano:
freepik.webp
(fot, materiały sponsorowane)
Na spółdzielczość warto spojrzeć nie tylko przez pryzmat mieszkań, rolnictwa czy finansów. Mimo że te obszary są naturalnym środowiskiem jej działania, coraz wyraźniej widać, że spółdzielczość ma do odegrania ogromną rolę także w systemie ochrony zdrowia. Nie jako konkurencja dla instytucji publicznych, ale jako ich sojusznik i jako odpowiedź na konkretne potrzeby lokalnych społeczności.
Zdrowie

Aluminium w szczepionkach. Duńczycy zbadali, czy powoduje autyzm

opublikowano:
coronavirus-5935581_1280.webp
Czy szczepionki są niebezpieczne dla zdrowia? (fot. Pixabay)
Występowanie aluminium w szczepionkach i jego rzekoma szkodliwość, to jeden z tematów często podnoszonych przez zwolenników teorii spiskowych i przedstawicieli tzw. antyszczepionkowców. Nad rzekomym negatywnym wpływem substancji na zdrowie postanowili pochylić się duńscy naukowcy.