Świat

    Holenderska cywilizacja śmierci. Co dwudziesty zgon spowodowany eutanazją, zabijają nawet dzieci

    opublikowano:
    elderly-981400_1280.webp
    Prawie 10 tysięcy zgonów zanotowanych w zeszłym roku w Holandii było spowodowanych eutanazją - wynika z danych przeprowadzonych przez specjalnie powołaną komisję ds. medycznego zabiegu przerwania życia. Oznacza to wzrost o 10% w stosunku do roku 2023 i stanowiło ponad 5% śmierci zanotowanych w Niderlandach w 2024 roku.

    W raporcie napisano, że podobnie jak w poprzednich latach liczba kobiet i mężczyzn, którzy poddali się eutanazji była wyrównana – odpowiednio 49,8 proc. i 50,2 proc. Przeważająca większość, bo 97,94 proc., były to przypadki zakończenia życia na życzenie, 1,88 proc. – wspomagane samobójstwo, a 0,18 proc. kombinacja obu. W przypadku zakończenia życia na życzenie eutanazji dokonuje lekarz, podając środek wywołujący śpiączkę, a następnie zwiotczający mięśnie, zaś przy wspomaganym samobójstwie pacjent sam wypija śmiercionośny napój w towarzystwie lekarza.

    Większość osób, które zdecydowały się na eutanazję (86 proc.), miało poważną chorobę fizyczną: raka, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), choroby układu krążenia lub układu oddechowego. W 2019 przypadkach chorzy cierpieli z powodu jednej lub większej liczby zaburzeń psychicznych. W 2023 r. było ich 139, a w 2010 r. – dwóch pacjentów.

    RTE zaapelowało do lekarzy, aby zachowali dużą ostrożność w przypadku osób, które cierpią na choroby psychiczne, i konsultowali się z psychiatrami, a także z niezależnymi specjalistami.

    Wśród osób, które poddały się eutanazji, największą liczbę (3 284) stanowili pacjenci w wieku 70-80 lat, zaś najmniejszą (45) poniżej 30 roku życia. Według RTE odnotowano trzy przypadki z grupy wiekowej 12-18 lat.

    W większości eutanazję przeprowadzono w domu (78 proc.), o wiele rzadziej w domach opieki, hospicjach czy szpitalach. W raporcie odnotowano 28 przypadków, kiedy doszło do oddania narządów lub tkanek po eutanazji, o cztery więcej niż rok wcześniej. Autorzy dokumentu zaznaczyli, że takich zdarzeń mogło być więcej, gdyż nie zawsze odnotowywane są one w aktach, do których mieli dostęp.

    Profesor psychiatrii Damiaan Denys z Uniwersytetu Amsterdamskiego powiedział w rozmowie z dziennikiem "Guardian", że w ostatnim czasie widać wzrost wniosków o eutanazję wśród osób ze schorzeniami psychicznymi, zwłaszcza poniżej 30 roku życia.

    Zdaniem Fransien van ter Beek, przewodniczącej holenderskiego stowarzyszenia na rzecz dobrowolnego zakończenia życia (NVVE), wzrost liczby osób, które poddały się eutanazji, pokazuje, że "opcja ta jest coraz bardziej akceptowana i wykorzystywana". Podkreśliła, że "Holandia w sposób bardzo ostrożny podchodzi do tej praktyki" w porównaniu z innymi krajami.

    Holandia zalegalizowała eutanazję i wspomagane samobójstwo w 2002 r.

    źr. wPolsce24 za PAP

     

    Świat

    Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

    opublikowano:
    1849022_5.webp
    Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
    Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
    Świat

    Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

    opublikowano:
    1850792_3.webp
    Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
    Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
    Świat

    Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

    opublikowano:
    macron screen.webp
    Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
    Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
    Świat

    Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

    opublikowano:
    videoframe_86107.webp
    Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
    Świat

    Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

    opublikowano:
    mid-epa11930794.webp
    Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
    W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
    Świat

    Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

    opublikowano:
    1878118_6.webp
    Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
    - Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.