Świat

Kursy przed błogosławieństwem związków homoseksualnych? Zaskakujący pomysł hiszpańskiej parafii

opublikowano:
mexico-6665205_1280.webp
Pomysł na kursy przed błogosławieństwem par jednopłciowych spotkał się ze sprzeciwem biskupa. (fot. pixabay.com, zdjęcie poglądowe)
Parafia pw. św. Pawła w hiszpańskim Huelva zaproponowała program duszpasterski przed błogosławieństwem związków homoseksualnych i pozamałżeńskich. Najbardziej niepokojące jest to, że przypomina on kurs przedmałżeński dla narzeczonych.

- Zaproponowany przez hiszpańską parafię program "przed błogosławieństwem" dla par homoseksualnych nie został zaakceptowany przez biskupa - informuje portal dorzeczy.pl, powołując się na Infovaticana.

Co ciekawe, kurs zaproponowany przez hiszpańską parafię został oparty na słowach papieskiej deklaracji „Fiducia supplicans”.

Jak czytamy na stronie wspomnianej parafii, która powołuje się na dokument Watykanu: Możliwe jest błogosławieństwo par w sytuacjach nieregularnych i związków jednopłciowych, by ich relacje mogły dojrzewać i wzrastać w wierności dla przesłania Ewangelii.

Co na to miejscowy biskup?

- Parafialna inicjatywa spotkała się z reakcją miejscowego hierarchy – bp. Santiago Gomez Sierry. Diecezja Huelva opublikowała na swojej stronie komunikat, w którym podkreślono, że biskup nie zgadza się na to przedsięwzięcie i zakazał realizacji programu. "Taki sposób towarzyszenia wiernym chrześcijanom, znajdującym się w podobnych sytuacjach, nie odpowiada ani magisterium papieża Franciszka, ani praktyce duszpasterskiej Kościoła" – przekazuje portal dorzeczy.pl.

Błogosławieństwo par jednopłciowych nie ma wielu entuzjastów

Wielu biskupów, nie tylko w Hiszpanii, zna papieską deklarację „Fiducia supplicans”, ale nie zamierza jej „wprowadzać w życie” na terenie swojej diecezji.

Tak, swój sprzeciw tłumaczy wspomniany biskup Sierry:

- Diecezja Huelvy towarzyszy duszpastersko wszystkim, oferując przestrzeń słuchania, formacji i wzrostu w wierze, zawsze w zgodzie z naukami Kościoła – czytamy w komunikacie.

Posłuszeństwo papieżowi czy wierność nauce Kościoła?

Warto przypomnieć, że moment publikacji deklaracji „Fiducia supplicans” był punktem zapalnym na katolickiej mapie świata. Spotkaliśmy się z wielką krytyką tego pomysłu, nie tylko ze strony świeckich wierzących, ale także samych księży i biskupów.

- W obliczu coraz większego oporu, z jakim „Fiducia supplicans” spotyka się na całym świecie, kardynał Fernandez postanowił ratować sytuację i 4 stycznia ogłosił w tej sprawie komunikat prasowy. Stwierdził w nim, że to sami biskupi, kierując się duszpasterską roztropnością oraz znajomością lokalnych uwarunkowań, powinni decydować, czy chcą wprowadzić zasady zapisane w tej deklaracji w swoich diecezjach, czy też nie. Dodał jednak, że nie jest możliwe całkowite lub ostateczne odrzucenie możliwości błogosławienia par jednopłciowych - zaznacza w tekście na portalu wpolityce.pl Grzegorz Górny.

Publicysta uważa, że deklaracja zmieniła znacząco podejście duchownych do terminu posłuszeństwa.

- Teraz jednak „cienka czerwona linia” została przekroczona. Coś pękło, coś się skończyło. W sprawie „Fiducia supplicans” cała rzesza biskupów na świecie uznała, że dochować wierności Jezusowi oznacza sprzeciwić się Franciszkowi. Oni nie tylko uznali to w swoich umysłach, ale publicznie to zamanifestowali. To zmienia zasadniczo sytuację. I może będzie to „gamechanger”, który rozstrzygnie o następnym konklawe - zaznacza Grzegorz Górny.

źr. wPolsce24 za dorzeczy.pl, infovaticana.com, wpolityce.pl

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.