Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.

Drugą prezydenturę Donalda Trumpa rozpocznie długa seria ceremonii, występów, parad i balów. Pierwotne plany zostały jednak zmienione ze względu na zapowiadaną zimną pogodę.

Wydarzenia związane z objęciem władzy przez nowego szefa państwa rozpoczną się jeszcze przed formalnym początkiem jego prezydentury, który nastąpi w poniedziałek w samo południe.

Już w sobotę odbyła się wspólna kolacja z udziałem przyszłych członków gabinetu Trumpa i wiceprezydenta J.D. Vance'a. Tego samego wieczora sam Trump był gospodarzem przyjęcia z pokazem fajerwerków w swoim klubie golfowym w Sterling na przedmieściach Waszyngtonu.

W niedzielę prezydent elekt złoży wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Narodowym Cmentarzu w Arlington oraz weźmie udział w "wiecu zwycięstwa MAGA" w hali sportowej Capital One Arena w Waszyngtonie. Na scenie wystąpi m.in. zespół Village People, którego przebój "YMCA" stał się nieodłączną częścią wieców Trumpa, a przemówienia wygłoszą Elon Musk, gwiazda wrestlingu Hulk Hogan czy aktor Jon Voight.

Poniedziałkowy maraton wydarzeń związanych z inauguracją rozpocznie się od anglikańskiego nabożeństwa w kościele św. Jana naprzeciw Białego Domu, po którym Trump i jego żona Melania spotkają się z ustępującym prezydentem Joe Bidenem i pierwszą damą Jill.

W południe nastąpi kulminacyjny punkt uroczystości, czyli złożenie przysięgi przez Trumpa i oficjalne rozpoczęcie przez niego prezydentury. Po raz pierwszy od 40 lat uroczystość ta odbędzie się nie na schodach przed wschodnim wejściem do Kapitolu, lecz wewnątrz kapitolińskiej Rotundy.

Zmianę tłumaczono niskimi temperaturami (-4 st. C przy temperaturze odczuwalnej dochodzącej do -13 st.). Po raz pierwszy w historii ceremonię oglądać będą na miejscu zagraniczni przywódcy, w tym prezydent Argentyny Javier Milei, premierka Włoch Giorgia Meloni czy prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili. Według pierwotnych planów po raz pierwszy na platformie na honorowych miejscach mieli zasiąść również szefowie niemal wszystkich największych firm technologicznych, w tym szef Tesli Elon Musk, założyciel Amazona Jeff Bezos oraz prezesi koncernów Apple, Meta, Google i TikTok.

Z uwagi na zmianę planu już w piątek rozpoczął się demontaż przygotowywanych przez trzy miesiące trybun i platform, a akredytacje wycofano zdecydowanej większości dziennikarzy.

Po zaprzysiężeniu i występach artystycznych - zaśpiewa m.in. gwiazda country Carrie Underwood - Trump wygłosi inauguracyjne przemówienie.

Po uroczystym pożegnaniu odchodzącego prezydenta na Kapitolu odbędzie się ceremonia podpisania przez nowego prezydenta pierwszych aktów prawnych, w tym nominacji dla członków jego gabinetu i rozporządzenia wykonawcze, których według zapowiedzi jego zespołu ma być ponad setka.

Kolejną częścią programu jest uroczysty inauguracyjny lunch w Statuary Hall - przestrzennej sali Kapitolu otoczonej pomnikami znaczących postaci w historii Ameryki. Według CNN, z udziału w lunchu zrezygnowali byli prezydenci Barack Obama, Bill Clinton i George W. Bush, będą jednak obecni na zaprzysiężeniu.

Z uwagi na chłód zmieniono też inny tradycyjny punkt programu inauguracyjnego - paradę wzdłuż alei Pennsylvania Avenue przy Białym Domu. Zamiast na zewnątrz, symboliczna parada odbędzie się w hali Capital One Arena, gdzie na co dzień grają stołeczne drużyny koszykówki i hokeja.

Potem Trump przejdzie do Białego Domu i podczas krótkiej ceremonii ponownie zasiądzie w Gabinecie Owalnym. Dzień zakończy się inauguracyjnymi balami - Trump wystąpi na trzech z nich - oraz licznymi nieoficjalnymi imprezami. Jedną z najbardziej oczekiwanych zorganizuje szef Mety Mark Zuckerberg do spółki z miliarderami wspierającymi republikańskie kampanie, magnatami kasynowymi Miriam Adelson i Tilmanem Fertittą, którego Trump wyznaczył na nowego ambasadora USA we Włoszech.

źr. wPolsce24/PAP (Z Waszyngtonu Oskar Górzyński)

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?