Hołd dla zmarłego. Żałobę po Franciszku ogłosiło wiele rządów, również lewicowych

Rząd Giorgii Meloni ogłosił pięciodniową żałobę we Włoszech. Będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych. W tym czasie 25 kwietnia przypadają obchody Święta Wyzwolenia, które upamiętniają oswobodzenie Włoch spod niemieckiego nazizmu i faszyzmu w 1945 roku. - Wszystkie uroczystości odbędą się oczywiście, ale z uwzględnieniem kontekstu, a zatem z umiarem, jaki każdemu narzucają okoliczności - oświadczył minister ds. Obrony Cywilnej Nello Musumeci.
Jednocześnie rząd w Rzymie postanowił przekazać pierwszą transzę - w wysokości 5 milionów euro - na organizację uroczystości pogrzebowych Franciszka, przyjęcie pielgrzymów w Rzymie i zapewnienie im bezpieczeństwa.
Siedmiodniowa żałoba obowiązuje – co nie dziwi - w ojczyźnie Franciszka Argentynie, ale także w sąsiedniej Brazylii, gdzie rządzi lewicowy prezydent Luiz Inacio Lula da Silva. Ogłaszając żałobę, zwrócił on uwagę uwagę na „ludzkie cechy” zmarłego papieża.
Lewicowe władze ma także Hiszpania. I także w tym kraju już w poniedziałek na wieść o śmierci głowy Kościoła katolickiego rząd Pedro Sáncheza ogłosił trzydniową żałobę. Podobną decyzję podjęły centrowe władze Portugalii.
Na Słowacji flagi państwowe i Unii Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztu od 22 kwietnia do czwartku 24 kwietnia.
W Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump także nakazał opuszczenie flag do połowy masztu, choć nie wspomniał o formalnej żałobie narodowej. "Właśnie podpisałem rozporządzenie wykonawcze, by opuścić flagi naszego kraju, wszystkie, wszystkie flagi federalne i flagi stanowe do połowy masztu na cześć papieża Franciszka. Był dobrym człowiekiem. Pracował ciężko. Kochał świat" - powiedział Trump. Rozporządzenie ma obowiązywać do czasu pogrzebu papieża.
Lewicowe władze francuskiej stolicy z mer Paryża socjalistką Anne Hidalgo na czele, by uhonorować zmarłego, postanowiły wygasić w dzień jego śmierci wieżę Eiffla.
Żałobę ogłosiły Malta, Timor Wschodni, Panama i Liban. To zwyczaj praktykowany wśród cywilizowanych ludzi na całym świecie.
W Polsce tymczasem pod wpisem informującym o wprowadzeniu jednodniowej żałoby na oficjalnym koncie kancelarii prezydenta na platformie X, trwa wyścig na najbardziej obraźliwy komentarz. I najgłupszy.
źr. wPolsce24 za PAP/X/skytg24