Świat

Wyborcza niespodzianka na Grenlandii. Czy prawica przejmie władzę?

opublikowano:
mid-epa11957719.webp
Lars Jorgen Kleist w czapeczce ruchu MAGA (fot. PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN)
Wybory na Grenlandii zakończyły się sporą niespodzianką. Zwyciężyła w nich centroprawica.

Wczorajsze wybory do grenlandzkiego parlamentu odbyły się w trudnej atmosferze. Zapowiedzi Donalda Trumpa, że w taki czy inny sposób anektuje wyspę sprawiły, że przyglądał im się cały świat. W kampaniach wyborczych dominowały jednak bardziej lokalne tematy, jak szkolnictwo czy ochrona zdrowia. 

Lewica traci władzę 

Na Grenlandii praktycznie nie prowadzi się sondaży wyborczych, ale wszyscy spodziewali się zwycięstwa socjalistycznej partii Inuit Ataqatigiit i socjaldemokratycznej Siumut. Obie te partie od lat dominują w grenlandzkim życiu politycznym i tworzyły koalicję rządzącą. Ostatecznie dostały jednak łącznie 33% głosów – o połowę mniej niż w 2021 roku.

Zwycięzcą okazała się być centroprawicowa Demokraatit, na którą głos oddało 29,9% Grenlandczyków. Jej lider Jens-Frederik Nielsen, były minister przemysłu i minerałów, sformuje teraz nowy rząd. Drugie miejsce, z wynikiem 24,5%, zajęła centrowa Naleraq.

Choć ten temat nie występował szczególnie mocno w kampanii wyborczej, ale świat interesowała głównie kwestia niepodległości wyspy. Pięć z sześciu partii, które wzięły udział w wyborach, popiera odłączenie się od Danii. Zasady, na jakich Kopenhaga rządzi Grenlandią, umożliwiają im zorganizowanie w dowolnej chwili referendum niepodległościowego. Niepodległości chciałaby spora część społeczeństwa, ale wielu Grenlandczyków obawia się, że bez duńskich pieniędzy ich gospodarka upadnie, a oni sami stracą dostęp do szerokiego socjalu.

Kiedy się odłączą od Danii? 

Partie różnią głównie pomysły na to, jak ma wyglądać droga do niepodległości. Demokraatik uważa, że Grenlandczycy nie powinni się spieszyć, a sama niepodległość musi mieć silne podstawy gospodarcze. Także Inuit Ataqatagiit jest zdania, że proces uzyskania niepodległości powinien potrwać lata, które będą wypełnione rozwojem ich gospodarki i negocjacjami z Danią. Przed wyborami partia zapowiadała, że ten proces już się rozpoczął, ale naciski ze strony Trumpa sprawiły, że ten temat przycichł.

Naleraq uważa za to, że im szybciej Grenlandia oderwie się od Danii, tym lepiej. Mocno to podkreślała w kampanii wyborczej i jako jedyna obiecywała, że w razie zwycięstwa szybko zorganizuje referendum. Partia ta popiera również zacieśnienie współpracy z USA. Mogłoby to pomóc Grenlandczykom w np. zarabianiu na ich surowcach naturalnych – ich złoża są obfite, ale trudne w eksploatacji i obecnie leżą praktycznie odłogiem.

W teorii po uzyskaniu niepodległości Grenlandczycy mogliby zdecydować, że chcą dołączyć do USA, bez pytania Danii o zgodę. Niedawny sondaż dla jednej z grenlandzkich gazet pokazał jednak, że większość mieszkańców wyspy nie ma ochoty zostać Amerykanami.

Wielu Grenlandczyków jest jednak także wściekłych na Danię. W ostatnim czasie wyszło bowiem na jaw wiele skandali z czasów kolonialnych, jak przymusowe sterylizacje grenlandzkich kobiet czy eksploatacja surowców naturalnych bez rekompensaty dla Grenlandczyków. Wielu komentatorów uważa, że rosnąca popularność niepodległości i naciski ze strony Trumpa sprawią, że nowy rząd będzie miał bardzo mocną pozycję w negocjacjach z Danią. 

źr. wPolsce24 za CNN, AP

 

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Czy Ukraińcy będą głosować w polskich wyborach? Zaskakujący pomysł polityków rządzących

opublikowano:
1949950_2.webp
Czy Ukraińcy dostaną prawa wyborcze? (fot. wPolsce24)
Niedzielne wybory prezydenckie zakończą długi cykl wyborczy w Polsce. Na kolejne ogólnopolskie głosowanie, jeżeli nie nastąpią żadne wybory przyspieszone, pójdziemy dopiero w 2027 roku. Wybierzemy nowy parlament. Ale czy Polacy pójdą do głosowania razem z Ukraińcami? Taki plan na razie w wyborach samorządowych mają niektórzy przedstawiciele rządu Donalda Tuska.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.