Świat

Zastępca kanclerza Niemiec: za rok, może dwa, będziemy musieli wrócić do współpracy z Rosją

opublikowano:
road-6975808_1280.webp
W Berlinie już przebierają nogami, by znów korzystać z taniego rosyjskiego gazu (Fot. Pixabay)
Wiceprzewodniczący CDU (a więc zastępca kanclerza Friedricha Merza w partii) i premier Saksonii, Michael Kretschmer, w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" wezwał do otwarcia nowego etapu w relacjach Niemiec z Rosją. Jego zdaniem konieczna jest zmiana podejścia – zamiast dalszego izolowania Moskwy, Berlin powinien rozpocząć poważny dialog z Władimirem Putinem, również w kontekście przyszłej współpracy energetycznej.

 „Co mogłoby być interesujące dla Władimira Putina w rozmowie z Niemcami i Europą? Dopóki mówimy tylko: nie chcemy niczego, nie chcemy gazu, tylko sankcje – to nie mamy o czym rozmawiać” – powiedział Kretschmer, sugerując, że obecna strategia Zachodu – skupiona wyłącznie na presji – nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Według polityka CDU, potrzebny jest „pozytywny impuls”, który mógłby skłonić Rosję do powrotu do rozmów. Kretschmer nie wyklucza, że takim impulsem mogłaby być perspektywa częściowego przywrócenia importu rosyjskiego gazu. – „Od trzech lat słyszę, że Rosja nie chce rozmawiać. Ale czy naprawdę podjęto wystarczająco dużo prób?” – pytał retorycznie.

Nord Stream jako narzędzie dyplomacji?

Kretschmer przekonuje, że gazociągi Nord Stream – choć dziś nieczynne – mogą w przyszłości odegrać istotną rolę w normalizacji stosunków z Rosją. – „Nord Stream to możliwe otwarcie na rozmowę z Rosją” – stwierdził. Jego zdaniem sam fakt istnienia tej infrastruktury może służyć jako kanał sygnałów dyplomatycznych, a nawet realny instrument negocjacyjny, jeśli dojdzie do deeskalacji konfliktu.

Polityk CDU nie nawołuje do pełnego powrotu do sytuacji sprzed 2022 roku, ale do bardziej pragmatycznego podejścia. Postuluje przywrócenie importu rosyjskiego gazu na poziomie około 20 proc. zapotrzebowania Niemiec. Jak twierdzi, taki krok mógłby pomóc w powstrzymaniu dezindustrializacji kraju i obniżeniu kosztów energii. – „Nasza sytuacja bardzo by się poprawiła, gdybyśmy około 20 procent gazu znów sprowadzali z Rosji” – ocenił.

Wbrew głównemu nurtowi CDU

Choć Kretschmer zapewnia, że nie popiera rosyjskiej agresji i nie nawołuje do zniesienia sankcji, jego wypowiedzi wyraźnie kontrastują z głównym nurtem CDU i stanowiskiem rządu federalnego. Podkreśla jednak, że nie chodzi mu o kapitulację wobec Moskwy, lecz o realistyczną ocenę sytuacji i przygotowanie gruntu pod przyszłą współpracę.

„Trzeba się zastanowić, czego Rosja chce. Nie możemy zakładać, że pokój osiąga się tylko przez presję. Może czas na zmianę perspektywy” – mówi Kretschmer.

Jego zdaniem, jeśli obecny kurs zostanie utrzymany, Niemcy czeka pogłębiający się kryzys przemysłowy i odpływ inwestycji. Powrót do częściowej współpracy gospodarczej z Rosją – jak przekonuje – to nie tyle opcja, co „nieuchronność”, która zrealizuje się „za rok, może dwa”

Wnioski niech każdy w Polsce wyciągnie sam.

źr. wPolsce24 za "Die Zeit"

Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.