Świat

Amerykanie mają wznowić przekazywanie Ukrainie danych wywiadowczych, ale z Zełenskim rozmawiać nie chcą

opublikowano:
MK4_2023_kkk_s_DSC09334.webp
Amerykańskie dane wywiadowcze przez trzy lata wojny były podstawą organizowania obrony Ukrainy (Fot. Fratria)
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział rychłe wznowienie współdzielenia informacji wywiadowczych z Ukrainą – poinformował amerykański portal Axios. Trump wyraził również nadzieję, że negocjacje między amerykańskimi i ukraińskimi dyplomatami w Arabii Saudyjskiej doprowadzą do pozytywnych rezultatów w sprawie potencjalnego zawieszenia broni.

Stany Zjednoczone zawiesiły współdzielenie informacji wywiadowczych z Ukrainą w zeszłym tygodniu, wkrótce po tym, gdy Trump ogłosił decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla tego kraju, który od lutego 2022 roku broni się przed rosyjską inwazją. W odpowiedzi Francja zaoferowała Ukrainie dostęp do swoich danych wywiadowczych.

Według analityków działania Trumpa mają na celu wywarcie presji na Kijów, aby skłonić go do negocjacji pokojowych i szybszego zakończenia wojny. Decyzja o wstrzymaniu pomocy wojskowej i odcięciu Ukrainy od amerykańskiego wywiadu zapadła po napiętej rozmowie Trumpa i wiceprezydenta USA J. D. Vance’a z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. 28 lutego amerykańscy przywódcy zarzucili Zełenskiemu niewystarczającą wdzięczność za dotychczasową pomoc USA i podkreślili, że to nie Kijów ma decydujący głos w sprawie warunków ewentualnego zawieszenia broni.

Nowa szansa dla Zełenskiego

W niedzielę do Arabii Saudyjskiej udał się amerykański sekretarz stanu Marco Rubio, który w poniedziałek spotka się w Dżuddzie z następcą tronu Muhammadem ibn Salmanem. W tym samym dniu rozmowy ma prowadzić również Wołodymyr Zełenski, który przybył do Arabii Saudyjskiej wraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą, szefem kancelarii prezydenta Andrijem Jermakiem oraz ministrem obrony Rustemem Umerowem.

Ukraińska delegacja, już bez Zełenskiego, we wtorek weźmie udział w dalszych rozmowach z przedstawicielami USA. W sobotę prezydent Ukrainy napisał na platformie X, że Kijów jest gotów do konstruktywnego dialogu z amerykańskimi przedstawicielami.

Rosyjsko-amerykańskie negocjacje

Arabia Saudyjska już w lutym była gospodarzem rozmów amerykańsko-rosyjskich na temat zakończenia wojny na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji USA i Rosji – Marco Rubio i Siergiej Ławrow. Fakt, że do negocjacji nie zaproszono Ukrainy, wywołał falę krytyki.

Było to pierwsze oficjalne spotkanie przedstawicieli USA i Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rubio określił rozmowy, które odbyły się 18 lutego w Rijadzie, jako „pierwszy krok na długiej i trudnej drodze”, podkreślając, że każda propozycja pokojowa musi zyskać akceptację zarówno Ukrainy, jak i Rosji oraz państw europejskich. Wiele krajów Europy obawia się jednak, że ewentualna ugoda oznaczałaby zbyt duże ustępstwa na rzecz Moskwy, a uzyskany pokój mógłby okazać się nietrwały.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.