Świat

Trump zmusił Danię do inwestycji w Arktyce

opublikowano:
nanortalik-4504243_1280.webp
Rośnie gospodarcze znaczenie Grenlandii (fot. pixabay)
Duński rząd planuje wydać 14,6 mld koron (równowartość 2,05 mld dolarów) na wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Arktyki. Pakiet inwestycji obejmuje trzy nowe statki arktyczne, drony dalekiego zasięgu z zaawansowaną zdolnością do pozyskiwania obrazu i silniejszą zdolnością satelitarną.

Rząd Danii ogłosił decyzję o inwestycjach obronnych zaledwie trzy tygodnie po tym, jak Donald Trump jeszcze jako prezydent elekt, nie wykluczył użycia siły, aby przejąć Grenlandię. Duński nadawca publiczny DR zwrócił uwagę, że Trump wypominał też duńskim władzom, że na Grenlandię wysłały dwa psie zaprzęgi.

Porozumienie, zwane arktycznym, podpisały zarówno partie tworzące rząd, jak i większość opozycji. Decyzję poparły władze terytoriów zależnych od Danii, Grenlandii oraz Wysp Owczych.

Według ministra obrony Danii Troelsa Lund Poulsena jest to pierwsza część umowy politycznej na rzecz bezpieczeństwa Grenlandii i północnego Atlantyku, kolejne etapy mają zostać uzgodnione do końca lata 2025 roku.

„Musimy stawić czoła faktowi, że istnieją poważne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa i obrony w Arktyce i na północnym Atlantyku” - mówił minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.

Minister zaznaczył, że jego rząd chce współpracować na rzecz bezpieczeństwa w Arktyce z innymi sojusznikami w tym regionie - Kanadą, Norwegią, a także Stanami Zjednoczonymi. 

Stany Zjednoczone od dawna uważają, że Grenlandia leży w ich strefie bezpieczeństwa. BBC przypomina, że kiedy w czasie II wojny światowej nazistowskie Niemcy zajęły kontynentalną Danię, USA wysłały na Grenlandię swoje wojska, zakładając tu bazy i zaczynając okupację wyspy. 

Grenlandia leży na najkrótszej drodze z Ameryki Północnej do Europy, co czyni ją strategicznie ważną dla Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach wzrosło też zainteresowanie jej zasobami naturalnymi, w tym wydobyciem rzadkich minerałów ziem, uranu i żelaza.

źr. wPolsce24 za BBC/PAP

 

Polska

Wiadomości wPolsce24: kto naprawdę broni polskiej racji stanu i co przegłosowano w Parlamencie Europejskim?

opublikowano:
videoframe_143532.webp
Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, w której jako kluczowy projekt uznano Tarczę Wschód. PiS poparło tę poprawkę, ale odrzuciło całą rezolucję, dlaczego?
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.