Świat

Grenlandczycy wypowiedzieli się na temat planów Trumpa. Czy chcą dołączyć do USA?

opublikowano:
mid-epa11820439.webp
Amerykańska pracownia przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców Grenlandii. (fot.PAP/EPA/Will Oliver)
Amerykańska pracownia przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców Grenlandii. Respondenci wypowiedzieli się w sprawie przyłączenia wyspy do Stanów Zjednoczonych.

Portal The Hill poinformował, że po raz pierwszy w sondażu zapytano mieszkańców Grenlandii o to, czy chcą przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych. O takim scenariuszu mówi od pewnego czasu Donald Trump, który 20 stycznia ma oficjalnie objąć urząd prezydenta USA.

57,3 proc ankietowanych opowiedziało się za przyłączeniem Grenlandii do USA. Przeciwko było 37,4 proc. badanych, a 5,3 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie. Jak informuje portal The Hill, sondaż przeprowadziła amerykańska pracownia Patriot Polling. Udział w badaniu wzięło 416 mieszkańców wyspy.

Jaka będzie przyszłość Grenlandii?

Donald Trump mówił niedawno, że Ameryka potrzebuje największej wyspy świata „ze względów bezpieczeństwa narodowego”. Podkreślił, że nie jest pewne, czy Dania posiada do niej prawo.

- Ale nawet jeśli ma, powinni z tego zrezygnować, ponieważ potrzebujemy tego dla bezpieczeństwa narodowego. To jest dla wolnego świata. Mówię o ochronie wolnego świata. Popatrzysz – nie potrzebujesz nawet lornetki – na zewnątrz i widzisz wszystkie statki z Chin. Masz wszędzie rosyjskie statki. Nie pozwolimy na to – powiedział niedawno prezydent elekt USA.

Dodał, że mieszkańcy Grenlandii najchętniej zagłosowaliby za niepodległością lub przyłączeniem do USA.

Z kolei premier Grenlandii Múte Egede, powiedział, że wyspa dąży do niepodległości i nie chce być częścią ani USA, ani Danii. Zapewnił jednocześnie, że jest otwarty na rozmowy z Donaldem Trumpem.

źr. wPolsce24 za tysol.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.