Świat

To koniec życia jakie znali. Wojsko nakazało im opuścić domy, które zostaną zburzone

opublikowano:
objects-14283_640.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Mieszkańcy domów położonych w sąsiedztwie strategicznie ważnych fińskich obiektów wojskowych otrzymali od wojska wezwanie do opuszczenia budynków, które za kilka miesięcy zostaną rozebrane. Sprawa dotyczy ponad 120 osób.

Mieszkańcy Rovaniemi, okolic Jyvaskyla oraz Kuopio otrzymali zawiadomienia o wypowiedzeniu długoterminowych umów najmu. Mają pół roku na znalezienie nowych domów i wyprowadzkę z mieszkań w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Radio Yle informuje, że powodem decyzji fińskiego wojska jest „strategicznie ważna lokalizacja terenów”.

- Większość mieszkańców, do których korespondencja o rozwiązaniu umów dotarła pod koniec listopada, jest zaskoczona i zszokowana decyzją – podaje stacja.

Sprawa dotyczy ponad 60 domów i ponad 120 osób. Niektórzy z nich mieszkali tam od kilkunastu lat, a teraz ich domy zostaną rozebrane. Wojsko wskazało, że lokatorzy mają czas na opuszczenie lokalów do czerwca 2025.

Koniec podglądania

Mieszkańcy Tikkakoski pod Jyvaskyla w środkowej Finlandii mieli bezpośredni widok na wieżę kontroli lotów bazy akademii sił powietrznych. Podobnie było w Siilinjarvi pod Kuopio, Z kolei przy lotnisku w Rovaniemi organizowane są międzynarodowe manewry. Ćwiczenia wojskowe, w tym z udziałem myśliwców, organizowane są z coraz większą intensywnością, odkąd w kwietniu 2023 roku Finlandia wstąpiła do NATO.

W 2017 roku w Finlandii wybuchła dyskusja dotycząca prac wojskowych w Tikkakoski. Dziennik „Helsingin Sanomat" ujawnił działanie zlokalizowanego w tym miejscu tajnego wojskowego centrum wywiadowczego, które miało specjalizować się w kontrolowaniu różnego rodzaju sygnałów, w tym przede wszystkim pochodzących z Rosji. Autorzy materiału stanęli przed sądem za ujawnienie poufnych informacji.

Wyburzenia planowali od lat

Jak informuje radio Yle, przejęcie budynków znajdujących się w sąsiedztwie miejsc strategicznych rozpoczęło się w 2019 roku. Do tej pory mieszkańcy nie byli o tym informowani, a zawiadomienia otrzymali w ostatnich tygodniach. Władze Rovaniemi próbują pomóc mieszkańcom w znalezieniu nowych domów, ale w okolicy nie ma na razie wolnych lokali.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.