Polska

Ta inwestycja ma wzmocnić potencjał Wojska Polskiego. Chcą produkować materiały wybuchowe

opublikowano:
mid-24b18320.webp
W Tarnowie podpisano list intencyjny ws. produkcji materiałów wybuchowych w Polsce. (fot.PAP/Paweł Topolski)
W poniedziałek podpisano list intencyjny w sprawie zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych na ternie Polski. Podczas konferencji prasowej minister obrony narodowej podkreślał konieczność powstania w kraju fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych.

Pod listem podpisali się Grupa Azoty, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Grupa Zbrojeniowa, Mesko oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych zostały utracone – przekazano w komunikacie.

W podpisanym porozumieniu mowa jest m.in. o wyłonieniu wspólnego harmonogramu prac i dzielenia się informacjami na temat postępów prac oraz o wprowadzeniu cyklicznych spotkań z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.

Fabryka nitrocelulozy, której dotyczy list, jest niezbędna do produkcji prochu i amunicji. Ze względu na jej brak proch produkowany na jej bazie sprowadzany jest do Polski m.in. z Czech oraz Słowacji.

Odbudowa polskich zdolności

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Tarnowie szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że „list intencyjny to pierwszy krok na rzecz odbudowy polskich zdolności do produkcji amunicji”.

- Nikt, kto dziś obserwuje wojnę w Ukrainie i inne konflikty na świecie, nie może mieć wątpliwości, jak ważny jest dostęp do dużej liczby pocisków do nowoczesnej broni, którą Wojsko Polskie już dziś się posługuje. Sygnatariusze listu to specjaliści w swoich dziedzinach, połączenie ich wiedzy i możliwości produkcyjnych z pewnością przyniesie imponujący efekt – podkreślił.

 - Obecna sytuacja geopolityczna w naszym regionie sprawiła, że znacząco wzrosło zapotrzebowanie w tym segmencie rynku, zwłaszcza gdy chodzi o amunicję artyleryjską i amunicję dedykowaną do haubic. Dlatego też, realizując strategię zwiększania zdolności i wymiaru produkcji w naszych zakładach, szukamy wiarygodnych partnerów do współpracy. Jestem przekonana, że takim partnerem będzie Grupa Azoty i dlatego podpisaliśmy ten list intencyjny, który stanowić będzie podstawę naszego współdziałania – przyznaje prezes Mesko SA Renata Gruszczyńska.

Historia nie napawa optymizmem

„Rzeczpospolita” ma jednak wątpliwości co do wywiązania się przez spółkę Mesko z zaplanowanych dostaw dla Wojska Polskiego.

- Jeśli chodzi o Pioruny, to najpewniej w tym roku spółce nie uda się wyprodukować zapowiadanego tysiąca rakiet – pisze gazeta.

Kolejny z sygnatariuszy podpisanego w poniedziałek listu ma na swoim koncie inwestycję w produkcję amunicji. Agencja Rozwoju Przemysłu była udziałowcem w spółce Polska Amunicja, jednak tylko do września br. Wówczas ARP pozbyła się swoich udziałów, przekonując, że interesy skarbu państwa nie były wystarczająco zabezpieczone. Innego zdania byli jednak prywatni udziałowcy spółki.

Amunicja na posiedzeniu rządu

Kwestia obronna zostanie omówiona we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd zajmie się projektem ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Zdaniem autorów projektu uzupełnienie rezerw amunicji jest dziś potrzebne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i rozbudowy potencjału Wojska Polskiego. Ustawa miałaby stworzyć podstawy prawne do przekazania pieniędzy na rzecz Funduszu Inwestycji Kapitałowych, co pozwoli na wsparcie finansowe spółek zajmujących się produkcją amunicji.

źr. wPolsce24 za rp.pl/ MON

Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Polska

Andrzej Duda premierem? Odpowiedź padła w telewizji wPolsce: „Ja takie zadanie podejmę”

opublikowano:
andrzej duda wywiad wPolsce.webp
Andrzej Duda nie wykluczył, że mógłby w przyszłości zostać szefem polskiego rządu (Fot. screen wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda potwierdził w rozmowie z Żakliną Skowrońską na antenie telewizji wPolsce24, że rozważyłby propozycję objęcia funkcji premiera ewentualnym rządzie „koalicji polskich spraw”.
Polska

Karol Nawrocki ma dobre wiadomości dla redaktora TVN. Chodzi o granicę

opublikowano:
mid-25703118.webp
Karol Nawrocki (fot.PAP/Leszek Szymański)
Karol Nawrocki udzielił wywiadu mediom, w którym krótko podsumował początek swojej prezydentury – jako priorytet wskazał zabezpieczenie polskich granic. Prezydent elekt zaznaczył również, kto nie może liczyć na jego nominację ambasadorską.