Świat

Watykan gospodarzem negocjacji pokojowych? Tak Rosjanie potraktowali nowego papieża

opublikowano:
mid-epa12122748.webp
Papież Leon XIV zaproponował, aby rozmowy pokojowe Rosji z Ukrainą odbyły się w Watykanie. (fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
Władimir Putin nie zamierza skorzystać z propozycji papieża Leona XIV. Jak informuje „Bloomberg”, Kreml odrzuca możliwość prowadzenia negocjacji pokojowych z Ukrainą w Watykanie. Podobnie w tej kwestii wypowiedział się szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Ojciec Święty zaproponował, by rozmowy pokojowe między Rosją i Ukrainą odbyły się na terenie Watykanu. Pomysł przypadł do gustu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

- Watykan, reprezentowany przez Papieża, oświadczył, że byłby bardzo zainteresowany goszczeniem negocjacji. Niech proces się rozpocznie – oświadczył amerykański prezydent.

Innego zdania są przedstawiciele Kremla. Według „Bloomberga” urzędnicy Władimira Putina nie planują jego wizyty w Watykanie. Dodano, że Moskwa skupia się aktualnie na rozmowach rozpoczętych w Turcji. Anonimowe źródło przekazało, że Kreml oczekuje wznowienia negocjacji w Stambule.

Pomysł papieża nie spodobał się rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych. Siergiej Ławrow uważa, że „nieeleganckie” byłoby organizowanie w Watykanie negocjacji dwóch prawosławnych państw. Rosyjski polityk potwierdził również doniesienia „Bloomberga”, mówiąc, że Moskwa stoi na stanowisku, że najlepszym miejscem do spotkania przedstawicieli stron konfliktu jest Turcja.

Negatywnie do propozycji Leona XIV odniósł się także rzecznik rosyjskiego prezydenta, Dmitrij Pieskow. Jego zdaniem „nie ma żadnych porozumień”, aby rozmowy Rosji z Ukrainą były prowadzone w Watykanie.

źr. wPolsce24 za Bloomberg, Polsat News

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.