Świat

Szwecja szykuje się na wojnę. Szuka miejsca na dodatkowe cmentarze

opublikowano:
graveyard-2246071_1280.webp
Wolą być gotowi na najgorsze (fot. ilustracyjna Pixabay)
Szwedzkie stowarzyszenia pogrzebowe gwałtownie szukają ziemi pod budowę cmentarzy. Chcą być gotowe na ewentualną wojnę.

Szwecja wzięła udział w wojnach napoleońskich, w trakcie których dokonała inwazji na Danię, zmuszając ją do oddania Norwegii. Poniosła w nich jednak duże straty. Kiedy walki ustały, Sztokholm wprowadził zasadę, że Szwecja pozostanie w kolejnych konfliktach państwem neutralnym. Od tego czasu Szwecja nie wzięła udziału w żadnej wojnie, łącznie z oboma wojnami światowymi. Zerwała z tą polityką dopiero na początku 2024 roku, kiedy w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę wstąpiła do NATO, a tym samym zobowiązała się, że w przypadku ataku na jedno z państw członkowskich, też zaangażuje się w działania wojenne.

Wolą być gotowi

Jak donosi agencja AP, szwedzkie stowarzyszenia pogrzebowe szukają teraz ziemi pod budowę nowych cmentarzy. Zarekomendował im to Kościół Szwecji, który z kolei oparł się na rekomendacjach MSB – działającej w ramach ministerstwa obrony agencji zajmującej się sytuacjami kryzysowymi – i sił zbrojnych.

Nowe cmentarze mają posłużyć do chowania ofiar ewentualnej wojny, jeśli ta wybuchnie. Kościół Szwecji chce, by w każdej parafii było wystarczająco dużo miejsca, by w razie potrzeby móc pochować do 5 procent jej populacji.

W miastach brakuje ziemi 

W Goteborgu, drugim największym mieście Szwecji, tamtejsze stowarzyszenie pogrzebowe chce być gotowe, by móc pochować do 30 tys. ofiar wojny. W tym celu próbuje pozyskać dodatkowe 40 tys. m. kw. ziemi na nowy cmentarz. Katarina Evenseth, która pracuje w stowarzyszeniu, powiedziała dziennikarzom, że w wielkich miastach spełnienie polecenia Kościoła nie jest łatwym zadaniem. Zauważyła, że nie ma w nich zbyt wiele ziemi, którą można przeznaczyć pod budowę cmentarzy, a gdzieniegdzie brakuje jej nawet na spełnienie potrzeb w czasie pokoju. Jej stowarzyszenie już ma na oku odpowiedni teren i współpracuje z władzami lokalnymi, by go pozyskać. Ze względu na procedury biurokratyczne wybudowanie na nim cmentarza może jednak potrwać nawet dekadę.

W swojej historii Szwecja stoczyła wiele wojen z Rosją. Ostatnia miała miejsce w 1808 roku i skończyła się tym, że Rosja zdobyła Finlandię. Od ataku Rosji na Ukrainę tamtejsze władze nie wykluczają, że po 200 latach pokoju może czekać ich kolejna. W listopadzie wydały nowe zalecenia, które mają pomóc mieszkańcom w jej przetrwaniu. Są podobne do zaleceń, które wydała wcześniej Dania i Norwegia, chociaż nie pada w nich słowo „Rosja”.

Jan-Olof Olsson, który odpowiada w MSB za ochronę infrastruktury krytycznej, powiedział AP, że rząd już w 2015 roku zaczął planować obronę cywilną na wypadek wojny, a Kościół Szwecji – największy kościół luterański w Europie – od początku odgrywa ważną rolę w tych planach. Niestety sprawa wygląda tak, że przypomina nam się w większym stopniu, że wojna może się zdarzyć i po prostu musimy być na nią gotowi – powiedział.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.