Świat

Szwecja szykuje się na wojnę. Szuka miejsca na dodatkowe cmentarze

opublikowano:
graveyard-2246071_1280.webp
Wolą być gotowi na najgorsze (fot. ilustracyjna Pixabay)
Szwedzkie stowarzyszenia pogrzebowe gwałtownie szukają ziemi pod budowę cmentarzy. Chcą być gotowe na ewentualną wojnę.

Szwecja wzięła udział w wojnach napoleońskich, w trakcie których dokonała inwazji na Danię, zmuszając ją do oddania Norwegii. Poniosła w nich jednak duże straty. Kiedy walki ustały, Sztokholm wprowadził zasadę, że Szwecja pozostanie w kolejnych konfliktach państwem neutralnym. Od tego czasu Szwecja nie wzięła udziału w żadnej wojnie, łącznie z oboma wojnami światowymi. Zerwała z tą polityką dopiero na początku 2024 roku, kiedy w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę wstąpiła do NATO, a tym samym zobowiązała się, że w przypadku ataku na jedno z państw członkowskich, też zaangażuje się w działania wojenne.

Wolą być gotowi

Jak donosi agencja AP, szwedzkie stowarzyszenia pogrzebowe szukają teraz ziemi pod budowę nowych cmentarzy. Zarekomendował im to Kościół Szwecji, który z kolei oparł się na rekomendacjach MSB – działającej w ramach ministerstwa obrony agencji zajmującej się sytuacjami kryzysowymi – i sił zbrojnych.

Nowe cmentarze mają posłużyć do chowania ofiar ewentualnej wojny, jeśli ta wybuchnie. Kościół Szwecji chce, by w każdej parafii było wystarczająco dużo miejsca, by w razie potrzeby móc pochować do 5 procent jej populacji.

W miastach brakuje ziemi 

W Goteborgu, drugim największym mieście Szwecji, tamtejsze stowarzyszenie pogrzebowe chce być gotowe, by móc pochować do 30 tys. ofiar wojny. W tym celu próbuje pozyskać dodatkowe 40 tys. m. kw. ziemi na nowy cmentarz. Katarina Evenseth, która pracuje w stowarzyszeniu, powiedziała dziennikarzom, że w wielkich miastach spełnienie polecenia Kościoła nie jest łatwym zadaniem. Zauważyła, że nie ma w nich zbyt wiele ziemi, którą można przeznaczyć pod budowę cmentarzy, a gdzieniegdzie brakuje jej nawet na spełnienie potrzeb w czasie pokoju. Jej stowarzyszenie już ma na oku odpowiedni teren i współpracuje z władzami lokalnymi, by go pozyskać. Ze względu na procedury biurokratyczne wybudowanie na nim cmentarza może jednak potrwać nawet dekadę.

W swojej historii Szwecja stoczyła wiele wojen z Rosją. Ostatnia miała miejsce w 1808 roku i skończyła się tym, że Rosja zdobyła Finlandię. Od ataku Rosji na Ukrainę tamtejsze władze nie wykluczają, że po 200 latach pokoju może czekać ich kolejna. W listopadzie wydały nowe zalecenia, które mają pomóc mieszkańcom w jej przetrwaniu. Są podobne do zaleceń, które wydała wcześniej Dania i Norwegia, chociaż nie pada w nich słowo „Rosja”.

Jan-Olof Olsson, który odpowiada w MSB za ochronę infrastruktury krytycznej, powiedział AP, że rząd już w 2015 roku zaczął planować obronę cywilną na wypadek wojny, a Kościół Szwecji – największy kościół luterański w Europie – od początku odgrywa ważną rolę w tych planach. Niestety sprawa wygląda tak, że przypomina nam się w większym stopniu, że wojna może się zdarzyć i po prostu musimy być na nią gotowi – powiedział.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.