Szopka w Watykanie oburzyła wiernych. Usunięto część instalacji
Wcześniej papież Franciszek przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Tematem rozmów w Watykanie był między innymi kryzys humanitarny w Strefie Gazy oraz konieczność niesienia pomocy jej ludności.
Po trwającej pół godziny rozmowie papież podarował Abbasowi płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój to kruchy kwiat".
Przywódca Autonomii wręczył Franciszkowi dwa obrazy: jeden przedstawia papieża przy murze w Betlejem podczas jego wizyty w 2014 roku, a na drugim namalowano ich obu.
Abbas spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem.
Watykan w komunikacie poinformował, że podczas tych rozmów odnotowano znaczenie wkładu Kościoła katolickiego w życie społeczeństwa palestyńskiego, także w kwestii "niesienia pomocy w związku z bardzo ciężką sytuacją humanitarną w Gazie".
- Wyrażona została nadzieja na jak najszybsze zawieszenie broni i uwolnienie wszystkich zakładników - głosił watykański komunikat.
- Ponawiając potępienie wszelkich form terroryzmu podkreślono znaczenie osiągnięcia rozwiązania w formie dwóch państw tylko poprzez dialog, a także dyplomacji i przy zapewnieniu, że Jerozolima, chroniona przez status specjalny, będzie mogła być miejscem spotkania i przyjaźni między trzema wielkimi religiami monoteistycznymi - oświadczył Watykan.
Dodał, że wyrażona została również nadzieja na to, że w Roku Świętym 2025 możliwy będzie powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej.
7 grudnia delegacja władz Autonomii Palestyńskiej przywiozła do Watykanu szopki rzemieślników z Betlejem, wystawione następnie w Auli Pawła VI.
Polemikę wywołała szopka, w której Dzieciątko Jezus położono na kefii - chuście uważanej za palestyński symbol. W związku z krytyką tego gestu chusta została usunięta.
źr. wPolsce24 za Polsat News / PAP (Z Watykanu Sylwia Wysocka)