Świat

Szopka w Watykanie oburzyła wiernych. Usunięto część instalacji

opublikowano:
vatican.webp
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Dzieciątko Jezus ułożone na chuście kefii, która uznawana jest za symbol narodowy Palestyny. Zanim wzbudzający kontrowersje fragment szopki zniknął, zdążył wywołać oburzenie części wiernych i szeroką krytykę papieża w mediach. Watykan oskarżono nawet o "zakłamywanie prawdy historycznej i stronniczość".

Wcześniej papież Franciszek przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Tematem rozmów w Watykanie był między innymi kryzys humanitarny w Strefie Gazy oraz konieczność niesienia pomocy jej ludności. 

Po trwającej pół godziny rozmowie papież podarował Abbasowi płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój to kruchy kwiat".

Przywódca Autonomii wręczył Franciszkowi dwa obrazy: jeden przedstawia papieża przy murze w Betlejem podczas jego wizyty w 2014 roku, a na drugim namalowano ich obu.

Abbas spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem.

Watykan w komunikacie poinformował, że podczas tych rozmów odnotowano znaczenie wkładu Kościoła katolickiego w życie społeczeństwa palestyńskiego, także w kwestii "niesienia pomocy w związku z bardzo ciężką sytuacją humanitarną w Gazie".

- Wyrażona została nadzieja na jak najszybsze zawieszenie broni i uwolnienie wszystkich zakładników - głosił watykański komunikat.

- Ponawiając potępienie wszelkich form terroryzmu podkreślono znaczenie osiągnięcia rozwiązania w formie dwóch państw tylko poprzez dialog, a także dyplomacji i przy zapewnieniu, że Jerozolima, chroniona przez status specjalny, będzie mogła być miejscem spotkania i przyjaźni między trzema wielkimi religiami monoteistycznymi - oświadczył Watykan.

Dodał, że wyrażona została również nadzieja na to, że w Roku Świętym 2025 możliwy będzie powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej.

7 grudnia delegacja władz Autonomii Palestyńskiej przywiozła do Watykanu szopki rzemieślników z Betlejem, wystawione następnie w Auli Pawła VI.

Polemikę wywołała szopka, w której Dzieciątko Jezus położono na kefii - chuście uważanej za palestyński symbol. W związku z krytyką tego gestu chusta została usunięta.

źr. wPolsce24 za Polsat News / PAP (Z Watykanu Sylwia Wysocka)

 

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.