Świat

Szopka w Watykanie oburzyła wiernych. Usunięto część instalacji

opublikowano:
vatican.webp
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Dzieciątko Jezus ułożone na chuście kefii, która uznawana jest za symbol narodowy Palestyny. Zanim wzbudzający kontrowersje fragment szopki zniknął, zdążył wywołać oburzenie części wiernych i szeroką krytykę papieża w mediach. Watykan oskarżono nawet o "zakłamywanie prawdy historycznej i stronniczość".

Wcześniej papież Franciszek przyjął na audiencji przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Tematem rozmów w Watykanie był między innymi kryzys humanitarny w Strefie Gazy oraz konieczność niesienia pomocy jej ludności. 

Po trwającej pół godziny rozmowie papież podarował Abbasowi płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pokój to kruchy kwiat".

Przywódca Autonomii wręczył Franciszkowi dwa obrazy: jeden przedstawia papieża przy murze w Betlejem podczas jego wizyty w 2014 roku, a na drugim namalowano ich obu.

Abbas spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem.

Watykan w komunikacie poinformował, że podczas tych rozmów odnotowano znaczenie wkładu Kościoła katolickiego w życie społeczeństwa palestyńskiego, także w kwestii "niesienia pomocy w związku z bardzo ciężką sytuacją humanitarną w Gazie".

- Wyrażona została nadzieja na jak najszybsze zawieszenie broni i uwolnienie wszystkich zakładników - głosił watykański komunikat.

- Ponawiając potępienie wszelkich form terroryzmu podkreślono znaczenie osiągnięcia rozwiązania w formie dwóch państw tylko poprzez dialog, a także dyplomacji i przy zapewnieniu, że Jerozolima, chroniona przez status specjalny, będzie mogła być miejscem spotkania i przyjaźni między trzema wielkimi religiami monoteistycznymi - oświadczył Watykan.

Dodał, że wyrażona została również nadzieja na to, że w Roku Świętym 2025 możliwy będzie powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej.

7 grudnia delegacja władz Autonomii Palestyńskiej przywiozła do Watykanu szopki rzemieślników z Betlejem, wystawione następnie w Auli Pawła VI.

Polemikę wywołała szopka, w której Dzieciątko Jezus położono na kefii - chuście uważanej za palestyński symbol. W związku z krytyką tego gestu chusta została usunięta.

źr. wPolsce24 za Polsat News / PAP (Z Watykanu Sylwia Wysocka)

 

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.