Świat

Szokująca ofensywa. Syryjscy rebelianci zdobyli większość Aleppo

opublikowano:
mid-epa11745634_2.webp
Mieszkańcy Aleppo znowu musieli uciekać z miasta (fot. PAP/EPA/BILAL AL MAHMOUD)
W piątek syryjscy rebelianci zaatakowali Aleppo. Większość miasta ma już być pod ich kontrolą.

W 2011 roku, gdy trwała tzw. Arabska Wiosna, w Syrii doszło do pro-demokratycznych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez reżym Baszara al-Assada. W odpowiedzi syryjska opozycja zaczęła tworzyć w całym kraju uzbrojone milicje. Przed upływem roku protesty zmieniły się w pełnoskalową wojnę domową.

W tej wojnie walczy ze sobą kilka stron. Siły rządowe walczą z Syryjskim Rządem Tymczasowym, który jest sojuszem sił pro-demokratycznych i nacjonalistycznych. Walczą też z sunnickim Rządem Ocalenia Syrii, a także Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w których najważniejszą organizacją jest kurdyjska YPG. W wojnie biorą też udział radykalni islamiści, jak powiązany z al-Kaidą Front Al-Nusra czy ISIS. Sytuację komplikuje też udział obcych państw. Syryjski reżym wspierają Rosja i Iran. Opozycję wspiera międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA. Siły tureckie okupują północną część kraju, walcząc zarówno z reżymem i z islamistami, jak i z SDF.

Niespodziewana ofensywa 

Najwięcej krwi w tym brutalnym konflikcie przelano w latach 2012-2017. W 2023 wyglądało na to, że sytuacja zaczyna się uspokajać. W ostatnich dniach opozycja rozpoczęła jednak największą od dawna ofensywę. Od środy tysiące bojowników walczy w północno-zachodniej części kraju. Obserwatorzy donoszą, że tym razem siły reżymu nie stawiają znaczącego oporu. Były ambasador USA w Syrii Robert Ford powiedział agencji AP, że siły reżymu wydają się być wyjątkowo słabe. W samej ofensywie główną rolę odgrywa islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam.

W piątek siły opozycji dotarły do Aleppo, drugiego największego miasta Syrii. Agencja Reuters poinformowała, że tamtejsze lotnisko i wszystkie drogi prowadzące do miasta zostały już zamknięte. Syryjskie obserwatorium praw człowieka (SOHR) poinformowało w sobotę, że rebeliantom udało się zająć większość miasta, a siły reżymu nie stawiły znaczącego oporu, często wycofując się bez oddania jednego strzału. Rosyjskie lotnictwo, po raz pierwszy od 2016 roku, dokonało nalotów na to miasto. 

Najkrwawsza bitwa 

Walki o Aleppo zaczęły się już w 2012 roku, kiedy w mieście doszło do serii ataków terrorystycznych. Pierwszą ofensywę na nie opozycja rozpoczęła pod koniec czerwca tego roku. Toczyły się tam jedne z najbrutalniejszych walk tej wojny. W 2016 roku siłom Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa, udało się odciąć linie zaopatrzenia rebeliantów, a ich kontrofensywy nie przyniosły sukcesów. Do 22 grudnia siły opozycji ewakuowały się z miasta, a reżym przejął nad nim kontrolę.

Eksperci zauważają, że ofensywa w Syrii ma związek z szerszą sytuacją na świecie. Wspierający reżym Assada Rosjanie skupiają się teraz głównie na wojnie na Ukrainie i nie mogą poświęcić zbyt wiele uwagi Syrii. Izrael zdziesiątkował Hezbollah w Libanie, równocześnie atakując go w Syrii. To odwróciło także uwagę Iranu. Eksperci są jednak zgodni, że tempo ofensywy ich zaskoczyło. 

źr. wPolsce24 za AP, BBC

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.