Świat

Szokująca ofensywa. Syryjscy rebelianci zdobyli większość Aleppo

opublikowano:
mid-epa11745634_2.webp
Mieszkańcy Aleppo znowu musieli uciekać z miasta (fot. PAP/EPA/BILAL AL MAHMOUD)
W piątek syryjscy rebelianci zaatakowali Aleppo. Większość miasta ma już być pod ich kontrolą.

W 2011 roku, gdy trwała tzw. Arabska Wiosna, w Syrii doszło do pro-demokratycznych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez reżym Baszara al-Assada. W odpowiedzi syryjska opozycja zaczęła tworzyć w całym kraju uzbrojone milicje. Przed upływem roku protesty zmieniły się w pełnoskalową wojnę domową.

W tej wojnie walczy ze sobą kilka stron. Siły rządowe walczą z Syryjskim Rządem Tymczasowym, który jest sojuszem sił pro-demokratycznych i nacjonalistycznych. Walczą też z sunnickim Rządem Ocalenia Syrii, a także Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w których najważniejszą organizacją jest kurdyjska YPG. W wojnie biorą też udział radykalni islamiści, jak powiązany z al-Kaidą Front Al-Nusra czy ISIS. Sytuację komplikuje też udział obcych państw. Syryjski reżym wspierają Rosja i Iran. Opozycję wspiera międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA. Siły tureckie okupują północną część kraju, walcząc zarówno z reżymem i z islamistami, jak i z SDF.

Niespodziewana ofensywa 

Najwięcej krwi w tym brutalnym konflikcie przelano w latach 2012-2017. W 2023 wyglądało na to, że sytuacja zaczyna się uspokajać. W ostatnich dniach opozycja rozpoczęła jednak największą od dawna ofensywę. Od środy tysiące bojowników walczy w północno-zachodniej części kraju. Obserwatorzy donoszą, że tym razem siły reżymu nie stawiają znaczącego oporu. Były ambasador USA w Syrii Robert Ford powiedział agencji AP, że siły reżymu wydają się być wyjątkowo słabe. W samej ofensywie główną rolę odgrywa islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam.

W piątek siły opozycji dotarły do Aleppo, drugiego największego miasta Syrii. Agencja Reuters poinformowała, że tamtejsze lotnisko i wszystkie drogi prowadzące do miasta zostały już zamknięte. Syryjskie obserwatorium praw człowieka (SOHR) poinformowało w sobotę, że rebeliantom udało się zająć większość miasta, a siły reżymu nie stawiły znaczącego oporu, często wycofując się bez oddania jednego strzału. Rosyjskie lotnictwo, po raz pierwszy od 2016 roku, dokonało nalotów na to miasto. 

Najkrwawsza bitwa 

Walki o Aleppo zaczęły się już w 2012 roku, kiedy w mieście doszło do serii ataków terrorystycznych. Pierwszą ofensywę na nie opozycja rozpoczęła pod koniec czerwca tego roku. Toczyły się tam jedne z najbrutalniejszych walk tej wojny. W 2016 roku siłom Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa, udało się odciąć linie zaopatrzenia rebeliantów, a ich kontrofensywy nie przyniosły sukcesów. Do 22 grudnia siły opozycji ewakuowały się z miasta, a reżym przejął nad nim kontrolę.

Eksperci zauważają, że ofensywa w Syrii ma związek z szerszą sytuacją na świecie. Wspierający reżym Assada Rosjanie skupiają się teraz głównie na wojnie na Ukrainie i nie mogą poświęcić zbyt wiele uwagi Syrii. Izrael zdziesiątkował Hezbollah w Libanie, równocześnie atakując go w Syrii. To odwróciło także uwagę Iranu. Eksperci są jednak zgodni, że tempo ofensywy ich zaskoczyło. 

źr. wPolsce24 za AP, BBC

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.