Świat

Szokująca ofensywa. Syryjscy rebelianci zdobyli większość Aleppo

opublikowano:
mid-epa11745634_2.webp
Mieszkańcy Aleppo znowu musieli uciekać z miasta (fot. PAP/EPA/BILAL AL MAHMOUD)
W piątek syryjscy rebelianci zaatakowali Aleppo. Większość miasta ma już być pod ich kontrolą.

W 2011 roku, gdy trwała tzw. Arabska Wiosna, w Syrii doszło do pro-demokratycznych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez reżym Baszara al-Assada. W odpowiedzi syryjska opozycja zaczęła tworzyć w całym kraju uzbrojone milicje. Przed upływem roku protesty zmieniły się w pełnoskalową wojnę domową.

W tej wojnie walczy ze sobą kilka stron. Siły rządowe walczą z Syryjskim Rządem Tymczasowym, który jest sojuszem sił pro-demokratycznych i nacjonalistycznych. Walczą też z sunnickim Rządem Ocalenia Syrii, a także Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w których najważniejszą organizacją jest kurdyjska YPG. W wojnie biorą też udział radykalni islamiści, jak powiązany z al-Kaidą Front Al-Nusra czy ISIS. Sytuację komplikuje też udział obcych państw. Syryjski reżym wspierają Rosja i Iran. Opozycję wspiera międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA. Siły tureckie okupują północną część kraju, walcząc zarówno z reżymem i z islamistami, jak i z SDF.

Niespodziewana ofensywa 

Najwięcej krwi w tym brutalnym konflikcie przelano w latach 2012-2017. W 2023 wyglądało na to, że sytuacja zaczyna się uspokajać. W ostatnich dniach opozycja rozpoczęła jednak największą od dawna ofensywę. Od środy tysiące bojowników walczy w północno-zachodniej części kraju. Obserwatorzy donoszą, że tym razem siły reżymu nie stawiają znaczącego oporu. Były ambasador USA w Syrii Robert Ford powiedział agencji AP, że siły reżymu wydają się być wyjątkowo słabe. W samej ofensywie główną rolę odgrywa islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam.

W piątek siły opozycji dotarły do Aleppo, drugiego największego miasta Syrii. Agencja Reuters poinformowała, że tamtejsze lotnisko i wszystkie drogi prowadzące do miasta zostały już zamknięte. Syryjskie obserwatorium praw człowieka (SOHR) poinformowało w sobotę, że rebeliantom udało się zająć większość miasta, a siły reżymu nie stawiły znaczącego oporu, często wycofując się bez oddania jednego strzału. Rosyjskie lotnictwo, po raz pierwszy od 2016 roku, dokonało nalotów na to miasto. 

Najkrwawsza bitwa 

Walki o Aleppo zaczęły się już w 2012 roku, kiedy w mieście doszło do serii ataków terrorystycznych. Pierwszą ofensywę na nie opozycja rozpoczęła pod koniec czerwca tego roku. Toczyły się tam jedne z najbrutalniejszych walk tej wojny. W 2016 roku siłom Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa, udało się odciąć linie zaopatrzenia rebeliantów, a ich kontrofensywy nie przyniosły sukcesów. Do 22 grudnia siły opozycji ewakuowały się z miasta, a reżym przejął nad nim kontrolę.

Eksperci zauważają, że ofensywa w Syrii ma związek z szerszą sytuacją na świecie. Wspierający reżym Assada Rosjanie skupiają się teraz głównie na wojnie na Ukrainie i nie mogą poświęcić zbyt wiele uwagi Syrii. Izrael zdziesiątkował Hezbollah w Libanie, równocześnie atakując go w Syrii. To odwróciło także uwagę Iranu. Eksperci są jednak zgodni, że tempo ofensywy ich zaskoczyło. 

źr. wPolsce24 za AP, BBC

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.