Świat

Szokująca ofensywa. Syryjscy rebelianci zdobyli większość Aleppo

opublikowano:
mid-epa11745634_2.webp
Mieszkańcy Aleppo znowu musieli uciekać z miasta (fot. PAP/EPA/BILAL AL MAHMOUD)
W piątek syryjscy rebelianci zaatakowali Aleppo. Większość miasta ma już być pod ich kontrolą.

W 2011 roku, gdy trwała tzw. Arabska Wiosna, w Syrii doszło do pro-demokratycznych protestów, które zostały brutalnie stłumione przez reżym Baszara al-Assada. W odpowiedzi syryjska opozycja zaczęła tworzyć w całym kraju uzbrojone milicje. Przed upływem roku protesty zmieniły się w pełnoskalową wojnę domową.

W tej wojnie walczy ze sobą kilka stron. Siły rządowe walczą z Syryjskim Rządem Tymczasowym, który jest sojuszem sił pro-demokratycznych i nacjonalistycznych. Walczą też z sunnickim Rządem Ocalenia Syrii, a także Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w których najważniejszą organizacją jest kurdyjska YPG. W wojnie biorą też udział radykalni islamiści, jak powiązany z al-Kaidą Front Al-Nusra czy ISIS. Sytuację komplikuje też udział obcych państw. Syryjski reżym wspierają Rosja i Iran. Opozycję wspiera międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA. Siły tureckie okupują północną część kraju, walcząc zarówno z reżymem i z islamistami, jak i z SDF.

Niespodziewana ofensywa 

Najwięcej krwi w tym brutalnym konflikcie przelano w latach 2012-2017. W 2023 wyglądało na to, że sytuacja zaczyna się uspokajać. W ostatnich dniach opozycja rozpoczęła jednak największą od dawna ofensywę. Od środy tysiące bojowników walczy w północno-zachodniej części kraju. Obserwatorzy donoszą, że tym razem siły reżymu nie stawiają znaczącego oporu. Były ambasador USA w Syrii Robert Ford powiedział agencji AP, że siły reżymu wydają się być wyjątkowo słabe. W samej ofensywie główną rolę odgrywa islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam.

W piątek siły opozycji dotarły do Aleppo, drugiego największego miasta Syrii. Agencja Reuters poinformowała, że tamtejsze lotnisko i wszystkie drogi prowadzące do miasta zostały już zamknięte. Syryjskie obserwatorium praw człowieka (SOHR) poinformowało w sobotę, że rebeliantom udało się zająć większość miasta, a siły reżymu nie stawiły znaczącego oporu, często wycofując się bez oddania jednego strzału. Rosyjskie lotnictwo, po raz pierwszy od 2016 roku, dokonało nalotów na to miasto. 

Najkrwawsza bitwa 

Walki o Aleppo zaczęły się już w 2012 roku, kiedy w mieście doszło do serii ataków terrorystycznych. Pierwszą ofensywę na nie opozycja rozpoczęła pod koniec czerwca tego roku. Toczyły się tam jedne z najbrutalniejszych walk tej wojny. W 2016 roku siłom Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa, udało się odciąć linie zaopatrzenia rebeliantów, a ich kontrofensywy nie przyniosły sukcesów. Do 22 grudnia siły opozycji ewakuowały się z miasta, a reżym przejął nad nim kontrolę.

Eksperci zauważają, że ofensywa w Syrii ma związek z szerszą sytuacją na świecie. Wspierający reżym Assada Rosjanie skupiają się teraz głównie na wojnie na Ukrainie i nie mogą poświęcić zbyt wiele uwagi Syrii. Izrael zdziesiątkował Hezbollah w Libanie, równocześnie atakując go w Syrii. To odwróciło także uwagę Iranu. Eksperci są jednak zgodni, że tempo ofensywy ich zaskoczyło. 

źr. wPolsce24 za AP, BBC

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.