Silne trzęsienie ziemi w Tybecie i Nepalu. Dziesiątki ofiar śmiertelnych i setki rannych
Epicentrum trzęsienia znajdowało się w Tybecie, około 100 km od granicy z Nepalem, 80 km od najwyższej góry świata Mount Everestu, na głębokości 10 km. Wstrząsy dotknęły m.in. drugie co do wielkości miasto Tybetu, Szigace, zamieszkane przez ponad 600 tysięcy ludzi. W okolicy epicentrum znajduje się kilka wiosek i osad, w których żyło około 7 tysięcy osób.
Wstrząsy doprowadziły do zawalenia się setek domów i uszkodzenia wielu budynków. W odpowiedzi na katastrofę władze Chin wysłały ponad 1500 ratowników, którzy w mroźnych warunkach (-18°C w nocy) poszukują ocalałych wśród gruzów. Nagrania z chińskiej telewizji CCTV pokazują ratowników w pomarańczowych kombinezonach rozdających ludziom grube koce.
Sytuacja w Nepalu i sąsiednich krajach
W stolicy Nepalu, Katmandu, mieszkańcy w panice opuszczali domy. Wstrząsy były również odczuwalne w Bhutanie i Indiach. Nepalskie władze poinformowały o jednej osobie rannej w Katmandu – mężczyźnie, który skoczył z dachu podczas wstrząsów.
Jednak wiele wysokogórskich wiosek w Nepalu, szczególnie tych w pobliżu granicy z Tybetem, pozostaje trudnodostępnych. Zimą ich mieszkańcy często przenoszą się do cieplejszych regionów, co mogło ograniczyć liczbę ofiar.
Kontekst geologiczny
Region ten leży na styku płyt tektonicznych, co czyni go szczególnie podatnym na trzęsienia ziemi. W 2015 roku Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8, które pochłonęło około 9 tysięcy ofiar. Z kolei w Chinach, najbardziej niszczycielskie trzęsienie ziemi ostatnich dekad miało miejsce w prowincji Syczuan w 2008 roku, gdzie zginęło około 70 tysięcy ludzi.
źr. wPolsce 24 za lidovky.cz/X.com