Świat

Wymazali salon Tesli swastykami i obraźliwymi hasłami. Tak lewacy traktują teraz "ojca" elektromobilności

opublikowano:
MK8_elms_18_00_s_DSC01919.webp
Skrajne emocje - to z pewnością budzi Elon Musk u coraz większej liczby ludzi (Fot. Fratria)
Salon Tesli w Hadze stał się celem wandalizmu, kiedy na jego fasadzie pojawiły się swastyki oraz hasła antyfaszystowskie, takie jak „No to Nazis” i „F**k off fascist.” Zdarzenie to jest kolejnym przykładem eskalacji napięć wokół Elona Muska, miliardera i właściciela Tesli, który ostatnio znalazł się w centrum uwagi tzw. lewicowych aktywistów po rzekomym wykonaniu nazistowskiego salutu podczas inauguracji Donalda Trumpa.

Warto jednak podkreślić, że oskarżenia wobec Muska szybko okazały się bezpodstawne. Internauci wskazali, że tego typu zdjęcia, na których politycy czy znane osoby wydają się wykonywać kontrowersyjne gesty, to zwykle efekt uchwycenia chwili podczas zwykłego machania ręką. Podobne fotografie można znaleźć wśród liderów wszystkich stron politycznego spektrum. Musk stanowczo odrzucił oskarżenia, nazywając je „brudnymi sztuczkami” stosowanymi przez swoich przeciwników i kpiąc z niekończącego się przyrównywania do Hitlera.

Już nie kochają go za elektryki?

Paradoksalnie, celem ataków na Muska są środowiska skrajnie lewicowe, które mocno wspierają tzw. transformację ekologiczną w transporcie, czyli obszary, w których Musk i Tesla od lat wiodą prym. Tesla, jako pionier elektryfikacji motoryzacji na skalę globalną, nie tylko zrewolucjonizowała przemysł samochodowy, ale również przyczyniła się do popularyzacji pojazdów elektrycznych na całym świecie. Ataki ze strony grup, które teoretycznie powinny wspierać działania proekologiczne, wydają się zatem dość mało logiczne.

Media społecznościowe

Dewastacja salonu w Hadze przypomina podobny incydent w Berlinie, gdzie aktywiści polityczni wyświetlili obraz rzekomego „salutu” Muska z napisem „Heil” na fabryce Tesli. Musk, który stał się doradcą prezydenta Trumpa i wyraził poparcie dla prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), jest obecnie jednym z najbardziej polaryzujących miliarderów na świecie. Jego działalność i słowa wywołują skrajne emocje, zwłaszcza w kontekście polityki i historii.

Wymyka się jednoznacznym ocenom

Trzeba też uczciwie przyznać, że apele Muska skierowane do Niemców, w których nawoływał on tego, by nasi zachodni sąsiedzi przestali wreszcie zajmować się swoją przeszłością, nie mogą podobać się w Polsce. Z drugiej strony działanie Muska na rzecz zachowania swobody wypowiedzi i wolności słowa powinno budzić uznanie każdej osoby, dla której ważne jest utrzymanie swobód obywatelskich. Z pewnością Musk nie jest więc postacią, którą da się jednoznacznie ocenić. 

źr. wPolsce24 za Politico.eu

Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.
Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.