Świat

Rządowy program będzie przewidywał, kto popełni morderstwo

opublikowano:
coding-1853305_1280.webp
Rząd twierdzi, że to program czysto badawczy (fot. ilustracyjna PIxabay)
Rząd Wielkiej Brytanii tworzy nowy program dla policji. Będzie analizował dane i przewidywał, kto popełni w przyszłości morderstwo.

Jak informuje dziennik Guardian, ten program początkowo nosił nazwę „projekt przewidywania zabójstw”, ale rząd zmienił ją na „dzielenie się danymi by usprawnić ocenę ryzyka”. Rząd w Londynie nie chwalił się nim głośno. Wyszedł na jaw, bo odkryła go organizacja Statewatch, która monitoruje nadużycia władzy. 

Będzie szukał wzorów 

Tworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości program będzie analizował dokumenty pozyskane od policji, służby więziennej itp. Algorytmy mają wyszukiwać w nich powtarzające się wzory i na ich podstawie oceniać, kto stanowi ryzyko, że w przyszłości popełni poważne przestępstwo, jak np. morderstwo. Rząd twierdzi, że zwiększy to bezpieczeństwo obywateli poprzez lepszą analizę przyczyn przestępczości. 

Innego zdania jest Statewatch. Sofia Lyall, badacz tej organizacji, powiedziała Guardianowi, że próba budowy systemu do przewidywania morderstw to najnowszy mrożący i dystopijny przykład tego, że rząd chce stworzyć tzw. systemy przewidywania przestępstw. Dodała, że za każdym razem badania pokazują, że systemy algorytmiczne do „przewidywania” przestępstw mają wrodzone wady.

Dyskryminacja mniejszości etnicznych? 

Lyall dodała, że brytyjska policja i Home Office – odpowiednik ministerstwa spraw wewnętrznych – są instytucjonalnie rasistowskie, więc algorytmy stworzone w oparciu o dane od nich będą dyskryminowały mniejszości rasowe i biednych. Dodała, że używanie przez nich danych wrażliwych, jak np. te o stanie zdrowia, w tym psychicznego czy nałogach, jest wysoce intruzywne i niepokojące.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że do tworzenia tego programu używane są dane osób, które mają na koncie co najmniej jeden wyrok. Statewatch twierdzi jednak, że to nieprawda. Według nich umowy, które ministerstwo podpisało z jednostkami policji oznaczają, że mogą użyć wszelkich ich danych – w tym danych osób, które padły ofiarą przestępstw. Ministerstwo odrzuca tę ocenę.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości powiedziała, że ten program ma cele czysto badawcze. Dodała, że został zaprojektowany by pomóc nam zrozumieć ryzyko tego, że osoby poddane nadzorowi sądowemu popełnią poważną przemoc. Dodała, że służba więzienna już teraz używa narzędzi do oceny ryzyka, a ten program ustali, czy dodanie nowych źródeł danych poprawi skuteczność tych analiz.

Życie dogania futurystyczny film

Czytając o pracach brytyjskiego rządu nie sposób nie opędzić się od skojarzeń z filmem z 2002 roku zatytułowanym "Raport Mniejszości" z Tomem Criuse'em w roli głównej. Opisuje on powstanie w ramach struktur policyjnych "Agencji Prewencji", która aresztowała człowieka zanim jeszcze popełnił przestępstwo. Różnica jest taka, że w hollywoodzkiej fikcji przyszłego bandytę wskazywali jasnowidze, a w brytyjskiej zajmie się tym sztuczna inteligencja.

źr. wPolsce24 za Guardian

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.