Świat

Prezydent Korei Południowej unika spotkania z prokuratorem. Grozi mu poważny wyrok

opublikowano:
mid-epa11776292_2.webp
O jego dalszym losie zdecyduje Sąd Konstytucyjny (fot. PAP/EPA/YONHAP)
Prezydent Korei Południowej ma bardzo poważne kłopoty z prawem. Na razie unika jednak spotkania z prokuraturą. Dziś też Sąd Konstytucyjny ma zdecydować o jego dalszym losie. Na razie Yoon Suk Yeol został zawieszony w obowiązkach prezydenta.

3 grudnia późnym wieczorem prezydent Yoon Suk Yeol wygłosił niespodziewanie przemówienie, w którym zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego. Powodem miała być rzekoma antyrządowa działalność opozycji i jej współpraca z Koreą Północną. Posłom – także tym z jego własnej Partii Władzy Ludowej (PPP) – udało się jednak dostać do budynku Zgromadzenia Narodowego, gdzie zagłosowali jednogłośnie za zniesieniem stanu wojennego, który w efekcie zakończył się po ok. 6 godzinach. 

Sąd zdecyduje o jego losie 

W sobotę parlament zdecydował, że wobec Yoona zostanie zainicjowana procedura impeachmentu. Wniosek opozycji przeszedł za drugim podejściem, bo za pierwszym PPP zbojkotowała głosowanie. 

Od tego momentu Yoon jest zawieszony w obowiązkach prezydenta. Dzisiaj posiedzenie w jego sprawie rozpoczął Sąd Konstytucyjny. To właśnie on stwierdzi, czy Yoon zostanie faktycznie odwołany i zostaną zorganizowane przedterminowe wybory, czy też zostanie na stanowisku. Na podjęcie decyzji ma aż pół roku, ale wszystko wskazuje na to, że wyrok zapadnie dużo szybciej. Rzecznik sądu potwierdziła, że ta sprawa jest dla nich absolutnym priorytetem. 

Prokurator chce z nim porozmawiać 

Równocześnie Yoon ma bardzo poważne problemy z prawem. Koreańskie media informują, że prokuratura prowadzi przeciwko niemu śledztwo pod kątem insurekcji i nadużycia władzy. Prezydent musi się liczyć z tym, że usłyszy wyrok wieloletniego więzienia.

Jeśli zostanie oskarżony o zdradę stanu, to może zostać skazany nawet na karę śmierci, ale w praktyce jest to bardzo mało prawdopodobne. Ostatniej egzekucji dokonano w Korei w 1997 roku. Osobne śledztwo jest też prowadzone wspólnie przez Ministerstwo Obrony, policję i śledczych specjalizujących się w przestępstwach korupcyjnych.

Południowokoreańskie media informują, że prokuratura wysłała mu wezwanie na przesłuchanie w środę. Miał się stawić w niedzielę o 10 rano, ale tego nie zrobił. Kolejne wezwanie otrzymał w poniedziałek. Jeśli tym razem też nie zareaguje, to prokuratura prawdopodobnie wystąpi do sądu o nakaz aresztowania i doprowadzenia go siłą. Gdy Yoon Suk Yeol został zawieszony w obowiązkach, stracił także immunitet.

źr. wPolsce24 za AFP

Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.