Świat

Prezydent Korei Południowej unika spotkania z prokuratorem. Grozi mu poważny wyrok

opublikowano:
mid-epa11776292_2.webp
O jego dalszym losie zdecyduje Sąd Konstytucyjny (fot. PAP/EPA/YONHAP)
Prezydent Korei Południowej ma bardzo poważne kłopoty z prawem. Na razie unika jednak spotkania z prokuraturą. Dziś też Sąd Konstytucyjny ma zdecydować o jego dalszym losie. Na razie Yoon Suk Yeol został zawieszony w obowiązkach prezydenta.

3 grudnia późnym wieczorem prezydent Yoon Suk Yeol wygłosił niespodziewanie przemówienie, w którym zapowiedział wprowadzenie stanu wojennego. Powodem miała być rzekoma antyrządowa działalność opozycji i jej współpraca z Koreą Północną. Posłom – także tym z jego własnej Partii Władzy Ludowej (PPP) – udało się jednak dostać do budynku Zgromadzenia Narodowego, gdzie zagłosowali jednogłośnie za zniesieniem stanu wojennego, który w efekcie zakończył się po ok. 6 godzinach. 

Sąd zdecyduje o jego losie 

W sobotę parlament zdecydował, że wobec Yoona zostanie zainicjowana procedura impeachmentu. Wniosek opozycji przeszedł za drugim podejściem, bo za pierwszym PPP zbojkotowała głosowanie. 

Od tego momentu Yoon jest zawieszony w obowiązkach prezydenta. Dzisiaj posiedzenie w jego sprawie rozpoczął Sąd Konstytucyjny. To właśnie on stwierdzi, czy Yoon zostanie faktycznie odwołany i zostaną zorganizowane przedterminowe wybory, czy też zostanie na stanowisku. Na podjęcie decyzji ma aż pół roku, ale wszystko wskazuje na to, że wyrok zapadnie dużo szybciej. Rzecznik sądu potwierdziła, że ta sprawa jest dla nich absolutnym priorytetem. 

Prokurator chce z nim porozmawiać 

Równocześnie Yoon ma bardzo poważne problemy z prawem. Koreańskie media informują, że prokuratura prowadzi przeciwko niemu śledztwo pod kątem insurekcji i nadużycia władzy. Prezydent musi się liczyć z tym, że usłyszy wyrok wieloletniego więzienia.

Jeśli zostanie oskarżony o zdradę stanu, to może zostać skazany nawet na karę śmierci, ale w praktyce jest to bardzo mało prawdopodobne. Ostatniej egzekucji dokonano w Korei w 1997 roku. Osobne śledztwo jest też prowadzone wspólnie przez Ministerstwo Obrony, policję i śledczych specjalizujących się w przestępstwach korupcyjnych.

Południowokoreańskie media informują, że prokuratura wysłała mu wezwanie na przesłuchanie w środę. Miał się stawić w niedzielę o 10 rano, ale tego nie zrobił. Kolejne wezwanie otrzymał w poniedziałek. Jeśli tym razem też nie zareaguje, to prokuratura prawdopodobnie wystąpi do sądu o nakaz aresztowania i doprowadzenia go siłą. Gdy Yoon Suk Yeol został zawieszony w obowiązkach, stracił także immunitet.

źr. wPolsce24 za AFP

Polska

Dariusz Matecki miażdży narrację prokuratury Bodnara i pokazuje dokumenty

opublikowano:
matecki_wPolsce.webp
Dariusz Matecki pokazuje dowody swojej niewinności
Poseł Dariusz Matecki był gościem porannego pasma "Budzimy się" telewizji wPolsce24. W programie Matecki postanowił odnieść się do zarzutów, jakie stawia mu prokuratura, np. w kwestiach nieprawidłowości w jego zatrudnieniu w Lasach Państwowych.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Politycy PiS o akcjach służb: Chodzi o spektakl i odwrócenie uwagi

opublikowano:
konfa 1.webp
Co dzień mamy do czynienia z hucpą – mówił Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS na konferencji zorganizowanej przez polityków tego ugrupowania.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Wiadomości wPolsce24: trwa polowanie na Mariusza Błaszczaka za ujawnienie skandalicznych planów rządu PO-PSL

opublikowano:
mid-25321368.webp
Polityk zadeklarował, że zrobiłby to ponownie (fot. PAP/Paweł Supernak)
Były minister obrony Mariusz Błaszczak usłyszał zarzuty. Poszło o to, że odtajnił plan obrony kraju z czasów PO, z których jego zdaniem wynikało, że rząd Tuska planował oddanie bez walki połowy kraju Rosjanom.