Świat

Pierścień Rybaka dla Leona XIV jest już gotowy. Papież jutro włoży go na palec

opublikowano:
Zrzut ekranu (22) 2025-05-17_14.10.05.webp
(Fot. Vaticannews.va)
Watykan ujawnia kolejne szczegóły papieskiej inauguracji. Jednym z najbardziej symbolicznych elementów uroczystości, która odbędzie się 18 maja o godzinie 10.00 przy grobie św. Piotra, będzie przekazanie nowemu papieżowi Pierścienia Rybaka. Leon XIV oficjalnie włoży go na palec – i nie, to nie jest tylko elegancki dodatek bez znaczenia.

Ten wyjątkowy pierścień przedstawia św. Piotra – pierwszego papieża – z kluczami w jednej dłoni i siecią rybacką w drugiej. Od środka wygrawerowano herb Leona XIV oraz napis „Leo XIV”.

Bogata symbolika Pierścienia Rybaka

Pierścień Rybaka to nie tylko symbol, ale również... pieczęć. W dosłownym i duchowym sensie. Od wieków uznawany za znak władzy i odpowiedzialności, przypomina o zadaniu, jakie Pan Jezus powierzył Piotrowi: utwierdzać braci w wierze. I choć dziś nie służy już do lakowania dokumentów, jego znaczenie nadal wybrzmiewa z pełną mocą.

W trakcie liturgii inauguracyjnej, oprócz paliusza – symbolu pasterskiego – nowy papież otrzyma pierścień z rąk kardynała biskupa. Ten, przywołując Chrystusa jako Pasterza i Biskupa dusz, uroczyście przekaże insygnium, które przez stulecia otrzymywali kolejni następcy św. Piotra.

Papież przyjmie wielkie zobowiązanie

To nie tylko moment symboliczny, ale i teologicznie gęsty – przypomina o cudownym połowie ryb, o kluczach królestwa niebieskiego oraz o odpowiedzialności za Kościół, który „przewodzi jedności w miłości”. Jak pisał św. Paweł – miłość to pełne wypełnienie prawa. A Pierścień Rybaka to nie tylko dowód sukcesji – to zobowiązanie do tej miłości.

żr. wPolsce24 za Vaticannews.va

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.