Świat

Orban rozwścieczył Niemców. Azyl dla Romanowskiego nazywają "paskudnym i niebezpiecznym" postępowaniem

opublikowano:
Orban ok.webp
Szef węgierskiego rządu Viktor Orban (fot. Fratria)
Tygodnik „Die Zeit” zarzuca Viktorowi Orbanowi, że w czasie zakończonej właśnie węgierskiej prezydencji w Radzie UE niszczył fundamenty Unii Europejskiej. Na domiar złego udzielił azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, ściganemu przez rząd Donalda Tuska. Tygodnik nie kryje irytacji takim postępowaniem i nawołuje: trzeba mocno uderzyć w Orbana.

„Wreszcie nie ma Orbana” – pisze Ulrich Ladurner w „Die Zeit”, jednym z najważniejszych niemieckich liberalno-lewicowych tygodników. Publicysta nie ukrywa nawet niechęci do szefa węgierskiego rządu. 

Z żalem zauważa, że nie chodzi o dymisję premiera Węgier. „To by było zbyt piękne. Orban jedynie oddał przewodnictwo w (Radzie) UE zgodnie z zasadą rotacyjności” – tłumaczy Ladurner. 1 stycznia pałeczkę przejęła Polska.

Prowokuje i drażni

Jego zdaniem już samo hasło węgierskiej prezydencji - „Make Europe great again” (przypomnijmy: to strawestowane hasło Donalda Trumpa „Make America great again”) - było "skalkulowaną prowokacją". Potem było tylko gorzej, bo żaden premier nie wyrządził UE takich szkód jak Orban. „Premier Węgier blokuje i wywołuje konflikty wszędzie, gdzie tylko może” – irytuje się Ladurner.

Zdaniem komentatora "ego Orbana jest co najmniej tak duże jak Donalda Trumpa". I nie jest to komplement. W Niemczech amerykański prezydent elekt nie cieszy się – mówiąc eufemistycznie - specjalną popularnością. 

"Celem Orbana są prowokacje" – uważa autor, dodając, że premier Węgier stara się sprawiać wrażenie polityka światowego, a równocześnie `nieustannie dezawuuje Wspólnotę. W tym kontekście Ladurner wymienia wizyty u Trumpa, Władimira Putina i przywódcy Chin Xi Jingpinga.

I jeszcze ten azyl!

Najnowszym przykładem taktyki Orbana - najwyraźniej mocno Niemców irytującej- jest udzielenie azylu byłemu polskiemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, podejrzanemu w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. 

Co to bowiem oznacza? To, że Polska nie jest państwem praworządnym. 

To nie tylko paskudne, ale i niebezpieczne. W ten sposób Orban niszczy fundament, na którym opiera się wspólnota prawna UE” – denerwuje się autor tekstu zamieszczonego w „Die Zeit” i apeluje: „Trzeba mocno uderzyć w Orbana i jego system władzy".

Zastrzega oczywiście, że represje nie powinny być skierowane przeciwko węgierskiemu społeczeństwu. 

"Należy obciąć pomoc finansową i izolować Orbana. Jest to możliwe, jeśli znajdzie się wola polityczna. Ta wola jest konieczna, gdyż Orban systematycznie podkopuje fundamenty Unii” – pisze w konkluzji komentator „Die Zeit”.

Czyżby węgierski premier trafił Niemców w czuły punkt? 

źr. wPolsce24 za PAP

 

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Gość Wiadomości

M. Romanowski dla wPolsce24: "Żadne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały zdefraudowane czy zmarnowane"

opublikowano:
1799324_6.webp
Były wiceminister sprawiedliwości, który otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, mówił o oskarżeniach, które padają pod jego adresem w przestrzeni publicznej. Romanowski zapewnił, że środki z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały w żaden sposób zdefraudowane i zmarnowane.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Publicystyka

Marcin Romanowski odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu: Te komunistyczne złogi się teraz odzywają i szkoda, że to towarzystwo nie zostało wyrzucone na polityczny śmietnik

opublikowano:
1803870_6.webp
Marcin Romanowski odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu (fot. wPolsce24)
- Wcześniej czy później na potencjalnego bandytę i złodzieja przyjdzie bicz - tak Włodzimierz Czarzasty, w stylu swoich politycznych protoplastów z PPR, którzy w podobny sposób mówili m.in. o żołnierzach wyklętych, skomentował azyl, którego posłowi Romanowskiemu udzieliły Węgry. Poseł PiS nie pozostał dłużny i w ostrych słowach odpowiedział liderowi Lewicy, a wcześniej działaczowi SLD i PZPR