Świat

Nie będzie zamknięcia rządu USA. Politycy dogadali się w ostatniej chwili

opublikowano:
mid-epa11787788.webp
Spikerowi Johnsonowi przyjęcie ustawy udało się dopiero za trzecim razem (fot. PAP/EPA/SHAWN THEW).
Jednak nie będzie zamknięcia rządu USA. Politykom udało się w ostatniej chwili dogadać – chociaż nie spełnili prośby Donalda Trumpa.

Rok fiskalny skończył się w USA 30 września, ale politykom tradycyjnie nie udało się zdążyć z nowym budżetem. Od tego czasu rząd funkcjonuje więc dzięki tzw. rezolucjom kontynuacyjnym (CR) – specjalnym ustawom, które na jakiś czas przedłużają jego finansowanie w wysokości określonej poprzednim budżetem i dają politykom więcej czasu na negocjacje. Ostatnia kończyła się w piątek o północy. 

Półtora tysiąca stron 

Przyjęcie kolejnej okazało się jednak problematyczne. Negocjatorzy z obu partii dodali bowiem do niej tyle punktów, które nie są bezpośrednio związane z przedłużeniem budżetu, że jej gotowy tekst liczył ok. półtora tysiąca stron. Znalazło się w niej wszystko, od wsparcia dla ofiar powodzi po zapisy dotyczące własności stadionu futbolowego w Waszyngtonie. To nie spodobało się części republikańskich kongresmanów, którzy wskazywali, że większość tych zapisów to realizacja postulatu Demokratów. Nie podobało im się także to, że na przeczytanie tej grubej księgi dano im zaledwie kilka godzin, co było zupełnie niemożliwe. Ustawę zaczął też ostro krytykować na Twitterze Elon Musk, a w końcu także Trump.

Spiker Mike Johnson ostatecznie nie skierował więc tej ustawy pod głosowanie. Przedstawił za to dużo bardziej okrojoną wersję. Znalazł się w niej jednak zapis, który przedłużyłby o dwa lata zniesienie limitu zadłużenia państwa. Prosił o to Donald Trump, który twierdzi, że będzie mu to potrzebne do realizacji obietnic wyborczych, głównie obniżenia podatków. To nie spodobało się Demokratom, którzy zarzucili mu, że chce je obniżyć najbogatszym, jak Elon Musk, za cenę dalszego zadłużania państwa. Nie poparła jej także część republikańskich kongresmanów, bowiem sprzeciwiają się dla zasady dalszemu zadłużaniu kraju. Ostatecznie ta wersja ustawy przepadła 174 do 235 głosów.

Do trzech razy sztuka 

Trzecia wersja CR przedłuża finansowanie rządu na obecnym poziomie, a także przyznaje 100 mld dolarów na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i 10 mld wsparcia dla rolników. Ta wersja została przyjęta z ogromnym poparciem, 366 głosów za przy 34 przeciw. Przyjęto ją wprawdzie 38 minut po zakończeniu poprzedniej CR, ale było to bez znaczenia, bo rząd nie zaczął jeszcze procedur zamknięcia. Wkrótce potem Senat przyjął ją stosunkiem głosów 85 do 11. Teraz trafiła na biurko prezydenta Bidena, ale ten zadeklarował już, że ją podpisze.

o dobra wiadomość dla Amerykanów. Zamknięcie rządu oznaczałoby bowiem nie tylko to, że setki tysięcy pracowników rządowych nie otrzymałoby pensji na święta, ale miałoby także bardzo negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę. Gdy doszło do niego na przełomie 2018 i 2019 roku na 35 dni, to kosztowało ją to ok. 3 mld dolarów.

Pytaniem pozostaje to, jaki to zamieszanie będzie miało wpływ na dalszą karierę Johnsona. Spikera wkrótce będzie bowiem czekać walka o utrzymanie się na stanowisku, a minimalna większość Republikanów oznacza, że nie może sobie pozwolić na utratę jakichkolwiek głosów. Tymczasem niektórzy Republikanie mają mu nadal za złe pierwszą wersję tej ustawy. Niektórzy twierdzą nawet, że za pomoc w jej obaleniu nowym spikerem powinien zostać Musk. W teorii jest możliwe, bo nie ma żadnego przepisu, który zakazywałby powierzenia tego stanowiska komuś, kto nie jest kongresmanem, ale w praktyce nigdy nie miało to miejsca. Sam Johnson na razie obraca te sugestie w żart. Powiedział mediom, że rozmawiał o tym z Muskiem i miliarder miał mu powiedzieć, że to może być najtrudniejsza praca na świecie. Musk skomentował też na Twitterze, że Johnson wykonał dobrą robotę, biorąc pod uwagę okoliczności.

źr. wPolsce24 za CNN, The Hill 

Narodowe Święto Niepodległości 2024

Andrzej Duda podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza: istnienie Polski było i jest gwarantem stabilności Europy

opublikowano:
mid-24b11329.webp
Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza podkreślił, jak ważny jest sojusz Polski z USA (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Polski dla całej Europy i wolnego świata i zwrócił uwagę jak wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo miały i mają Stany Zjednoczone.
Polska

Prezydent Andrzej Duda w Redzikowie: jesteście najpotężniejszą i najbardziej waleczną armią na świecie. Wierzymy, że wam nie wypada uciekać

opublikowano:
Andrzej_duda_redzikowo.webp
Prezydent Andrzej Duda wygłosił poruszające przemówienie z okazji otwarcia amerykańskiej bazy w Redzikowie.
W Redzikowie pod Słupskiem dokonano oficjalnego otwarcia amerykańskiej bazy wojskowej. Uroczystości rozpoczęło ważne przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który wyjaśnił, dlaczego ta baza jest tak ważna dla bezpieczeństwa Polski.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.