Świat

Moskwa znów zakazuje upamiętnienia ofiar represji stalinowskich. Tłumaczą się koronawirusem

opublikowano:
moscow-1556561_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Akcja Przywracania Imion upamiętniająca ofiary represji stalinowskich w tym roku się nie odbędzie. Organizowane co roku wydarzenie zostało zablokowane przez władze Moskwy.

Radio Wolna Europa informuje, że władze Moskwy zakazały przeprowadzenia akcji upamiętniającej ofiary represji stalinowskich. Mer rosyjskiej stolicy argumentuje swoją decyzję „rozprzestrzenianiem się koronawirusa”.

Kolejny rok zakazów 

Akcja Przywracania Imion odbywała się co roku 29 października w przeddzień obchodzonego w Rosji oficjalnego Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Organizatorem wydarzeń zainicjowanego w 2007 roku było Stowarzyszenie Memoriał, które zostało zlikwidowane przez władze kraju.

Ostatnia akcja Przywracania Imion odbyła się w 2019 roku. Od tego czasu władze stolicy Rosji zakazują organizacji tego wydarzenia. 

W ramach upamiętnienia ofiar represji stalinowskich co roku w centrum Moskwy. Przy Kamieniu Sołowieckim, który upamiętnia osoby aresztowane, skazane i rozstrzelane w okresie rozpoczętych w 1937 roku czystek stalinowskich, przez cały dzień odczytywano ich nazwiska. Dodatkowo podawane są ich daty urodzenia i śmierci, zawody oraz narodowości. Nierzadko odczytują je potomkowie represjonowanych.

Kamień Sołowiecki znajduje się na Placu Łubiańskim naprzeciwko dawnej siedziby KGB w centrum rosyjskiej stolicy. Odsłonięty 30 października 1990 roku pomnik upamiętnia ofiary represji politycznych.

żr.:wPolsce24 za dzieje.pl

źr.fot: pixabay

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.