Świat

Morderca Polaka nie zgadza się z wyrokiem. Mohammed Khalid M. złożył apelację

opublikowano:
sztokholm ok.webp
Sztokholm (fot. pixabay)
Osiemnastoletni Mohammed Khalid M., skazany na początku marca na 14 lat więzienia za zamordowanie w Sztokholmie Polaka na oczach jego syna, odwołał się od wyroku - dowiedziała się PAP w sądzie apelacyjnym.

"Ocena dowodów i werdykt są błędne" - napisał w apelacji obrońca M., wnosząc o uniewinnienie sprawcy lub złagodzenie kary. Przypomniał, że jego klient nie przyznał się do winy.

Pechowe spotkanie 

Mieszkający od lat w Sztokholmie 39-letni Mikael (Michał), Polak z pochodzenia, został zastrzelony przed rokiem, 10 kwietnia 2024 r. Właśnie szedł na basen z 12-letnim synem. W przejściu pod wiaduktem w dzielnicy Sztokholmu Skarholmen pechowo natknął się na grupę młodych mężczyzn, w tym Mohammeda Khalida M. Prawdopodobnie Polak zwrócił im uwagę. Dlatego zginął.

Na początku marca sąd rejonowy uznał, że ślady DNA znalezione na narzędziu zbrodni, czyli przerobionym pistolecie startowym, należą do Mohammeda. Oskarżony zeznał, że wcześniej przy innej okazji oddał próbny strzał. Sędzia w uzasadnieniu wyroku uznał te wyjaśnienia za niewiarygodne. 

Niski wyrok i apelacja

W chwili, gdy zamordował Mikaela, Mohammed Khalid M. był niepełnoletni. W takim przypadku maksymalna kara przewidziana przez szwedzki kodeks karny wynosi zaledwie 14 lat pozbawienia wolności. Gdyby sprawca miał ukończone 18 lat, groziłoby mu dożywocie.

M. został też uznany za winnego przestępstw związanych z nielegalnym posiadaniem broni, a także dwóch prób usiłowania morderstwa w innych miejscach. Był znany policji od 13. roku życia. Należał do lokalnego gangu, tzw. falangi ze Skarholmen.

Sąd rejonowy na początku marca skazał również trzech innych młodych mężczyzn, znajomych M., na pobyt w zakładzie poprawczym, prace społeczne oraz dozór kuratora za ukrywanie mordercy. Dwóch z nich także złożyło apelacje.

źr. wPolsce24 za PAP 

 

 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.