Świat

Ministrowie musieli uciekać do schronu. Oto prawda o zawieszeniu broni

opublikowano:
mid-epa11989282.webp
Minister Tonje Brenna podczas konferencji prasowej w Kijowie (Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Norwescy ministrowie podczas wizyty w Charkowie zmuszeni byli szukać schronienia przed rosyjskim atakiem. Szef norweskiej dyplomacji Espen Barth Eide uznał to zdarzenie za dowód na brak gotowości Moskwy do zawarcia zawieszenia broni. Wykluczył również szybkie zniesienie sankcji na Rosję.

Minister spraw zagranicznych Norwegii oraz minister pracy Tonje Brenna przebywali w Charkowie w środę i czwartek, by rozmawiać o możliwości powrotu 90 tysięcy ukraińskich uchodźców z Norwegii do swojego kraju po ustabilizowaniu sytuacji. W trakcie jednego ze spotkań w mieście rozległ się alarm przeciwlotniczy, co zmusiło norweskich polityków do ucieczki do schronu. Norwescy politycy przekonali się, że jest zdecydowanie ze wcześnie na rozważania o powrocie Ukraińców do swojej ojczyzny.

Bomba spadła na szkolne boisko

„Pocisk spadł bardzo blisko miejsca, w którym przebywaliśmy. Bomba trafiła w boisko szkolne, gdzie chwilę wcześniej bawiło się wiele dzieci. Charków znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Rosją, więc nie ma mowy o pomyłce. Rosjanie doskonale wiedzieli, co robią. To najdobitniejszy dowód, że Moskwa nie zmierza do zakończenia wojny, lecz nasila ataki na cele cywilne” – powiedział w rozmowie z norweskim dziennikiem VG Espen Barth Eide.

Minister dodał, że władze Ukrainy z napięciem śledzą rozmowy między Rosją a USA. Podkreślił, że Kijów potrzebuje wsparcia zarówno Europy, jak i Stanów Zjednoczonych, ale niepokój budzi niejasna postawa administracji Donalda Trumpa wobec Kremla.

Szef norweskiej dyplomacji stanowczo wykluczył możliwość zniesienia sankcji na Rosję w najbliższym czasie. Kreml, jako jeden z warunków zawarcia zawieszenia broni na Morzu Czarnym, zażądał zniesienia restrykcji wobec rosyjskich banków.

„Jest za wcześnie, by rozmawiać o jakimkolwiek łagodzeniu sankcji” – podkreślił Eide.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii nic nie wiadomo. Exit poll daje prowadzenie Danowi, eksperci mówią, że może wygrać Simion

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
54,9 dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i 45,1 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.