Świat

Mieszkańcy którego kraju są najszczęśliwsi na świecie? Co z "uśmiechniętą" Polską?

opublikowano:
spring-5060756_1280.webp
Autorzy rankingu zauważyli, że poczucie szczęścia bierze się nie tylko z dostatku (fot. ilustracyjna Pixabay)
W czwartek opublikowano kolejną edycję World Happiness Report (WHR). I znowu okazało się, że najszczęśliwsi są mieszkańcy Finlandii.

WHR to coroczny raport przygotowywany przez uniwersytet w Oksfordzie, przy wsparciu ONZ i agencji sondażowej Gallup. Jego autorzy sprawdzają w których państwach mieszkańcy czują, że są szczęśliwi. Raporty przygotowywane są na bazie ankiet wśród obywateli danego państwa. Są pytani o to, jak czują się szczęśliwi w perspektywie trzech ostatnich lat.

Skandynawia znów na czele 

W tym roku pierwsze miejsce po raz kolejny zajęła Finlandia. Cała czołówka została opanowana przez państwa nordyckie, kolejne miejsca zajęły Dania, Islandia i Szwecja. W pierwszej dwudziestce znalazło się aż 14 rozwiniętych państw zachodu. Znalazły się w niej również dwa zaskakujące państwa. Ósme miejsce zajął Izrael, mimo toczącej się w Strefie Gazy wojny, a dziesiąty jest Meksyk, który ma ogromny problem z przemocą ze strony karteli narkotykowych. "Uśmiechnięta" ponoć Polska zajęła 26 miejsce, między Belize i Tajwanem.

Zaskoczył również wynik USA. Państwo to znalazło się na 24 miejscu. To najgorszy wynik odkąd tworzone są te raporty. Najwyżej, na 11 miejscu, Amerykanie byli w 2012 roku. Badacze podejrzewają, że być może wpływ na ten spadek miała plaga samotności. Liczba osób, które jadają posiłki w samotności, wzrosła w tym państwie aż o 53% w ciągu dwóch ostatnich dekad. Wyniki sondaży pokazują, że wspólne posiłki są ważnym czynnikiem w poczuciu szczęścia. Wielka Brytania zajęła 23. miejsce – najgorzej od 2017 roku. Ostatnie miejsce po raz kolejny zajął Afganistan. 

Szczęście to coś więcej niż dostatek 

Jon Clifton, prezes Gallupa, powiedział, że w szczęściu nie chodzi tylko o dostatek czy wzrost gospodarczy. Równie ważną, o ile nie ważniejszą rolę odgrywają też silne więzi społeczne – towarzystwo, świadomość, że ma się kogoś, na kim można polegać, a nawet rozmiar ogniska domowego. Jak zauważa agencja AP, w Europie i Meksyku najszczęśliwsi są ludzie, których ognisko domowe liczy 4 czy 5 osób. Jeśli chcemy mieć silniejsze społeczności i gospodarki, to powinniśmy inwestować w to, co się liczy najbardziej – w siebie nawzajem.

W tym roku naukowcy odkryli też, że społeczne zaufanie jest ważniejsze, niż wydawało się wcześniej. Jako przykład podali zgubiony portfel – wiara w to, że ktoś go odda, jest dobrym wskaźnikiem ogólnego poczucia szczęścia danej populacji. Państwa nordyckie przodują zarówno pod względem wiary w to, że zgubiony portfel zostanie zwrócony, jak i liczby portfeli, które faktycznie zwrócono. Autorzy zauważyli też, że ludzie mają nadmiernie negatywny obraz uprzejmości innych – liczba zwróconych portfeli jest mniej więcej dwa razy większa, niż wydaje się respondentom.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.