Świat

Mieszkańcy którego kraju są najszczęśliwsi na świecie? Co z "uśmiechniętą" Polską?

opublikowano:
spring-5060756_1280.webp
Autorzy rankingu zauważyli, że poczucie szczęścia bierze się nie tylko z dostatku (fot. ilustracyjna Pixabay)
W czwartek opublikowano kolejną edycję World Happiness Report (WHR). I znowu okazało się, że najszczęśliwsi są mieszkańcy Finlandii.

WHR to coroczny raport przygotowywany przez uniwersytet w Oksfordzie, przy wsparciu ONZ i agencji sondażowej Gallup. Jego autorzy sprawdzają w których państwach mieszkańcy czują, że są szczęśliwi. Raporty przygotowywane są na bazie ankiet wśród obywateli danego państwa. Są pytani o to, jak czują się szczęśliwi w perspektywie trzech ostatnich lat.

Skandynawia znów na czele 

W tym roku pierwsze miejsce po raz kolejny zajęła Finlandia. Cała czołówka została opanowana przez państwa nordyckie, kolejne miejsca zajęły Dania, Islandia i Szwecja. W pierwszej dwudziestce znalazło się aż 14 rozwiniętych państw zachodu. Znalazły się w niej również dwa zaskakujące państwa. Ósme miejsce zajął Izrael, mimo toczącej się w Strefie Gazy wojny, a dziesiąty jest Meksyk, który ma ogromny problem z przemocą ze strony karteli narkotykowych. "Uśmiechnięta" ponoć Polska zajęła 26 miejsce, między Belize i Tajwanem.

Zaskoczył również wynik USA. Państwo to znalazło się na 24 miejscu. To najgorszy wynik odkąd tworzone są te raporty. Najwyżej, na 11 miejscu, Amerykanie byli w 2012 roku. Badacze podejrzewają, że być może wpływ na ten spadek miała plaga samotności. Liczba osób, które jadają posiłki w samotności, wzrosła w tym państwie aż o 53% w ciągu dwóch ostatnich dekad. Wyniki sondaży pokazują, że wspólne posiłki są ważnym czynnikiem w poczuciu szczęścia. Wielka Brytania zajęła 23. miejsce – najgorzej od 2017 roku. Ostatnie miejsce po raz kolejny zajął Afganistan. 

Szczęście to coś więcej niż dostatek 

Jon Clifton, prezes Gallupa, powiedział, że w szczęściu nie chodzi tylko o dostatek czy wzrost gospodarczy. Równie ważną, o ile nie ważniejszą rolę odgrywają też silne więzi społeczne – towarzystwo, świadomość, że ma się kogoś, na kim można polegać, a nawet rozmiar ogniska domowego. Jak zauważa agencja AP, w Europie i Meksyku najszczęśliwsi są ludzie, których ognisko domowe liczy 4 czy 5 osób. Jeśli chcemy mieć silniejsze społeczności i gospodarki, to powinniśmy inwestować w to, co się liczy najbardziej – w siebie nawzajem.

W tym roku naukowcy odkryli też, że społeczne zaufanie jest ważniejsze, niż wydawało się wcześniej. Jako przykład podali zgubiony portfel – wiara w to, że ktoś go odda, jest dobrym wskaźnikiem ogólnego poczucia szczęścia danej populacji. Państwa nordyckie przodują zarówno pod względem wiary w to, że zgubiony portfel zostanie zwrócony, jak i liczby portfeli, które faktycznie zwrócono. Autorzy zauważyli też, że ludzie mają nadmiernie negatywny obraz uprzejmości innych – liczba zwróconych portfeli jest mniej więcej dwa razy większa, niż wydaje się respondentom.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.