Kto stwierdza śmierć papieża? „Vere papa mortuus est”

Watykan poinformował w poniedziałek, że tego dnia o godzinie 7:35 zmarł papież Franciszek. Informacja została przekazana przed godziną 10 z kaplicy Domu Świętej Marty.
Rola kamerlinga
Procedurę stwierdzenia śmierci papieża dokładnie określa watykańska tradycja. Najpierw zgon biskupa Rzymu stwierdza lekarz, a następnie musi zostać on potwierdzony przez kamerlinga – hierarchę, który odpowiada za kierowanie Kościołem między pontyfikatami.
Nowe wytyczne wprowadzone przez papieża Franciszka przewidują, że stwierdzenie zgonu Głowy Kościoła następuje w jego prywatnej kaplicy. Kamerling, którym obecnie jest kardynał Kevin Farrell, pochyla się nad zmarłym i trzykrotnie wypowiada imię papieża, które otrzymał na chrzcie. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, wypowiada słowa: „Vere papa mortuus est”, co oznacza „Zaprawdę papież umarł”. Przy przeprowadzaniu procedury obecny jest także papieski mistrz ceremonii oraz kanclerz Kamery Apostolskiej, do którego należy obowiązek sporządzenia oficjalnego aktu zgonu.
Pierścień Rybaka
Następnie kamerling zdejmuje z palca Ojca Świętego Pierścień Rybaka, który zostaje zniszczony. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z dawnych czasów, kiedy to złoty pierścień służył do pieczętowania dokumentów w obawie przed fałszerstwami. Gdy wszystkie rytuały zostaną wypełnione, z pokoju wynoszone są prywatne rzeczy zmarłego papieża, a jego apartament zostaje starannie zapieczętowany.
Protokół przewiduje również, że kamerling uderza w czoło papieża srebrnym młoteczkiem z wygrawerowanymi insygniami papieskimi. Jednak zwyczaj ten może zostać pominięty, a wówczas twarz Ojca Świętego zostaje zakryta kirem. Ostatnim papieżem, którego śmierć stwierdzono w taki sposób, był Pius IX, który odszedł w 1878 roku.
Po przeprowadzeniu całej procedury kamerling informuje o śmierci papieża Kolegium Kardynalskie oraz wikariusza generalnego Rzymu. Ten fakt jest ogłaszany światu w pierwszej kolejności poprzez dzwony Bazyliki św. Piotra.
źr. wPolsce24 za Ekumenizm