Kraje unijne stawiają się Niemcom. „Do Włoch odesłano zero migrantów”

Niemiecki dziennik „Bild” cytuje najnowsze dane Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) dotyczące odsyłania imigrantów do krajów UE zgodnie z unijnym rozporządzeniem dublińskim. Według tego rozporządzenia procedurę rozpatrzenia wniosku o azyl powinien przeprowadzić ten kraj, w którym imigrant przekroczył granicę zewnętrzną Unii.
W pierwszej połowie 2025 r. Niemcy złożyły 20 574 wnioski. Jednak tylko 3109 migrantów zostało faktycznie odesłanych z Niemiec, czyli zaledwie około 15 proc.
Szczególnie często niemieckie władze zwracały się w tej sprawie do Włoch, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Z miernym, jak się okazuje, skutkiem.
Zero do Włoch, 20 do Grecji
Od początku roku do 30 czerwca Niemcy zwrócili się do Włoch o przyjęcie z powrotem 3824 migrantów. Włosi zaakceptowali co prawda 4477 wniosków, z tym że część pochodziła z ubiegłego roku. Mimo to „faktycznie z Niemiec do Włoch odesłano zero migrantów” – żali się niemiecki tabloid.
Do Grecji Niemcy chcieli odesłać 3554 migrantów, a otrzymali zgodę tylko w 78 przypadkach. W rzeczywistości zaś przekazano 20 migrantów.
Niechętne Chorwacja i Bułgaria
Nieco mniej asertywne są kraje, które do Unii wstąpiły później - Chorwacja i Bułgaria - ale i one nie są wcale takie chętne, aby przejmować od Niemców nielegalnych imigrantów.
Z 2830 osób, które chcieli odesłać Niemcy, Chorwacja przyjęła 305. A Bułgarzy -119 spośród 1561.
Z drugiej strony, inne kraje UE zwróciły się do Niemiec o przyjęcie z powrotem 7937 migrantów. Zrealizowano 2326 wniosków, czyli 29 procent.
źr. wPolsce24 za dw.com