Świat

Kontrowersje wokół nowego hymnu Słowacji. Autor: "Wciąż nie zrozumieliście, że to nie jest wasz hymn"

opublikowano:
MK4_plcarcslow_2023_aaa_DSC06861.webp
Letni pałac arcybiskupi w Bratysławie, aktualnie siedziba rządu Słowacji (fot. Fratria)
Kilka minut po północy Słowacy poznali nową wersję hymnu państwowego, zamówionego przez Martinę Szimkoviczovą, ministra kultury. Kompozycja ma kilka istotnych zmian w instrumentacji, warstwie wokalnej, a przede wszystkim w tempie utworu.

Ministerstwo Kultury zapewnia, że nie ma obowiązku wykonywania przy okazji oficjalnych wydarzeń nowej wersji hymnu, która została stworzona po trzydziestu latach. Resort Szimkoviczovej do stworzenia nowej aranżacji zatrudnił jednego z najbardziej znanych słowackich reżyserów i kompozytorów Oskara Rózsę.

Bardzo szybko w przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje dotyczące kosztów i zaangażowanych zespołów symfonicznych.

Rózsa miał krytykom powiedzieć: "Wciąż nie zrozumieliście, że to nie jest wasz hymn" i dodał, że hymn jest dla zupełnie innej grupy ludzi. Za tę wypowiedź później przeprosił. Pojawiły się także informacje o zarzuceniu projektu, który jednak został dokończony. Kosztował 46 500 euro. Słowacka Filharmonia zrzekła się roszczeń do honorarium. Autor aranżacji nie może też liczyć na tantiemy. Tego typu utworów nie obejmują bowiem prawa autorskie.

Hymn Rózsy zostanie wykonany po raz pierwszy przed publicznością podczas noworocznego koncertu Filharmonii, który jednocześnie uświetni 32. rocznicę powstania samodzielnej Republiki Słowacji. Drugi kanał słowackiej telewizji państwowej wyemituje film dokumentalny o tworzeniu nowej wersji hymnu.

Nagranie nowej wersji trwa minutę i 45 sekund; oryginalna wersja trwała minutę i 25 sekund. Jest bardziej monumentalna. Nie rozpoczyna się bezpośrednio od śpiewu, ale poprzedza ją kilka fraz smyczków. Melodia jest wyraźnie wolniejsza, a w głównej część utworu wykorzystano chóry: męski i żeński oraz wielką orkiestrę symfoniczną. Część ekspertów jest zdania, że w efekcie trudno usłyszeć i zrozumieć niektóre fragmenty wokalne.

Nowy hymn Słowacji krytykowany jest nie tylko przez muzykologów, ale także z pozycji czysto politycznych. Opozycja i zbliżone do niej media podkreślają, że zamówienie nowej aranżacji odbyło się bez wcześniejszej środowiskowej dyskusji, a umowa z autorem jest momentami wątpliwa. Wskazywano na możliwy konflikt interesów.

Niejasny jest status nowego hymnu z uwagi na ustawę o znakach i symbolach państwowych. Na jej podstawie ministerstwo kultury nie powinno zamawiać nowej wersji najważniejszej państwowej melodii - twierdzą krytycy. To raczej należałoby do kompetencji ministerstwa spraw wewnętrznych.

źr. wPolsce24 za PAP (Piotr Górecki)

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.