Polska

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Hasłem przewodnim będzie: "Bezpieczeństwo, Europo"

opublikowano:
rada_ue_small.webp
(fot. Fratria)
Polska przejęła po Węgrzech prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu najbliższego pół roku w naszym kraju odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. Uroczysta inauguracja prezydencji odbędzie się 3 stycznia.

To drugi raz, kiedy Polska sprawuje prezydencję w Radzie UE - poprzednia przypadała na drugie półrocze 2011 r. Tym razem hasłem przewodnim będzie: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska będzie chciała skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie, począwszy od stycznia i lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję są odpowiedzialni m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

W ciągu najbliższego pół roku w naszym kraju odbędzie się ponad 300 spotkań urzędniczych i ministerialnych, w tym 22 nieformalnych rad z udziałem unijnych ministrów. Pierwszym z nich będzie zaplanowane na 21-22 spotkanie ministrów edukacji. Kolejnym, zaplanowanym na 30-31 stycznia, będzie spotkanie ministrów ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W Polsce nie odbędzie się jednak nieformalny szczyt unijnych przywódców - ten zaplanowano na 3 lutego w Brukseli.

Kolejne prawie 200 wydarzeń to wydarzenia kulturalne, z których pierwszym będzie uroczysty koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - to on 3 stycznia symbolicznie zainauguruje prezydencję. Do Warszawy tego dnia przyleci m.in. szef Rady Europejskiej Antonio Costa, spodziewana jest również delegacja z Ukrainy.

Zgodnie z zapowiedziami od stycznia do czerwca nasz kraj ma łącznie odwiedzić ponad 40 tys. gości. Korpus polskiej prezydencji, obejmujący wszystkich urzędników zaangażowanych w jej przygotowanie, liczy 3 tys. osób.

Prezydencja Polski przypada na początek nowego, pięcioletniego cyklu instytucjonalnego - skład nowej Komisji Europejskiej PE zatwierdził pod koniec listopada, a pierwszy szczyt pod przewodnictwem Costy odbył się w połowie grudnia.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP wiceministra w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Unia właśnie zaczyna projektować swoje plany na najbliższe pięć lat. "Nasza prezydencja będzie więc prezydencją otwierającą. Nie będziemy zatem walczyć o to, ile spraw domkniemy, tylko o to, w ilu narzucimy nowy ton" - powiedziała.

Wśród istotnych dla Polski spraw jest m.in. wzmacnianie bezpieczeństwa i odporności Wspólnoty, ale także konkurencyjności. "Jako prezydencja będziemy dążyć do unikania tzw. przeregulowania. Mamy w pamięci raport Draghiego oraz inne sygnały, które świadczą o tym, że nadmiar przepisów może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc" - podkreśliła wiceministra.

W 2009 r. traktatem lizbońskim wprowadzony został system trio prezydencji - oznacza to współpracę trzech państwa sprawujących kolejno państw. W trio razem z Polską - podobnie jak w 2011 r. - jest Dania, która przejmie przewodnictwo w lipcu 2025 r., oraz Cypr, który będzie sprawował je w pierwszym półroczu 2026 r. Z końcem grudnia zakończyła się natomiast prezydencja Węgier.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Już nawet studenci protestują. Chcą im zmniejszyć stypendia

opublikowano:
1800466_6.webp
Studia nie tylko dla bogaczy (fot. wPolsce24)
To już kolejny protest toruńskich studentów, którzy domagają się przywrócenia poprzednich stawek stypendiów socjalnych i stypendium rektora. Według nowych stawek stypendium rektora zmniejszono z 1275 do 1200 zł, a stypendium spadło nawet o 235 zł.
Polska

"Polska prezydencja z siedzibą w Brukseli" - ujawniono kuriozalny dokument MSZ

opublikowano:
1800410_2.webp
Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ujawnił szczegóły rządowego dokumentu (wPolsce24)
Polski rząd nie tylko zrezygnował z nieformalnego szczytu przywódców państw UE podczas prezydencji naszego kraju Unii Europejskiej, ale wręcz przeniósł te prezydencję z Warszawy do Brukseli. Tak wynika z dokumentu naszego ministerstwa spraw zagranicznych, o którym mówił w dzisiejszym "Poranku" w telewizji wPolsce24 poseł PiS Paweł Jabłoński.
Polska

Wójcik: Ludzie, trzeba się popukać - Wy to robicie przeciwko Polsce

opublikowano:
1801888_5.webp
Poseł Michał Wójcik ostro o Donaldzie Tusku (fot. wPolsce24)
Poseł PiS Michał Wójcik, były minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, był jednym z gości Magdaleny Ogórek w "Salonie Politycznym" na antenie telewizji wPolsce24. Polityk największej partii opozycyjnej w krytycznych słowach skomentował decyzję Donalda Tuska, by nie zapraszać Victora Orbana do Warszawy. - Donald Tusk niszczy naszą wielowiekową przyjaźń z Węgrami - grzmiał polityk.
Polska

Finansowanie PiS i kryzys konstytucyjny: gorąca debata w 'Strefie Starcia' Michała Adamczyka

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-05 234315 2025-01-05_22.45.05.webp
W „Strefie Starcia” dyskutowano o bieżących wydarzeniach politycznych w Polsce i Europie.
Polska

Powódź to tragedia. Powódź, gdy rządzi Tusk, to tragedia zdająca się nie mieć końca

opublikowano:
20241012_102326.webp
Skutki wrześniowej powodzi w wielu miejscach trwają do dziś, bez żadnej reakcji ze stron władzy lokalnych i centralnych (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
W mediach głównego nurtu o powodzi już dawno zapomniano. Dlatego warto sięgać do mediów lokalnych, takich jak Nowiny Nyskie, w których skutki powodzi nie schodzą z pierwszych stron, bo zejść nie mogą. Niemal cztery miesiące po kataklizmie i rzekomym zaangażowaniu ogromnych środków i zatrudnieniu przez Donalda Tuska specjalnego pełnomocnika ds. usuwania skutków powodzi jakim został Marcin Kierwiński, tragedia powodzian trwa.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Katolicy nie dają się "opiłować". Masowa celebracja Epifanii w całej Polsce

opublikowano:
1802883_6.webp
(fot. wPolsce24)
Pomimo wielu różnorodnych prób "opiłowywania katolików" podejmowanych przez lewicowo-liberalnych polityków i media, celebracja święta Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, miała masowy charakter.