Świat

W Rosji są wściekli na watażkę z Groznego, bo przerobił państwowe godło. Z sierpem i młotem nie byłoby problemu

opublikowano:
MK4_rmzkdcz_17_11_f_DSC01444.webp
Jeszcze niedawno na moskiewskich bazarach można było kupić takie etui na telefon, ale ostatnio popularność Ramzana Kadyrowa w Rosji mocno spadła (Fot. Fratria)
W Rosji wybuchła fala oburzenia i krytyki po uroczystości, podczas której 17-letni syn przywódcy Czeczenii, Ramzana Kadyrowa — Adam Kadyrow, otrzymał od swojego ojca pamiątkowy medal z okazji rocznicy powstania jednostki specjalnej OMON Achmat Groznyj. Głównym powodem kontrowersji było zaprezentowanie rosyjskiego herbu… bez krzyży.

Na nagraniu z wydarzenia, opublikowanym przez Kadyrowa w serwisie Telegram, widoczna jest wersja herbu, z którego usunięto charakterystyczne prawosławne krzyże. To wzbudziło silne reakcje zwłaszcza wśród prorządowych blogerów i wojskowych komentatorów, którzy uznali to za atak na fundamenty tożsamości rosyjskiej, ściśle związanej z prawosławiem.

Krytyka i ostrzeżenia przed islamizacją

Jurij Kotenok, znany bloger wojskowy, stwierdził, że „wszyscy już przyzwyczaili się do znikania krzyży” z książek czy plakatów, ale nigdy wcześniej nie usuwano ich z oficjalnych symboli państwowych. Podobną opinię wyraził Kiriłł Fedorow, pytając publicznie, kto odpowie za „zniekształcenie państwowego symbolu”.

Jeszcze ostrzejszy ton przyjął kanał RIA Katjusza, wspierający Kreml, zarzucając Kadyrowowi, że „posunął się za daleko”. Sytuacja ta na nowo rozbudziła dyskusję o możliwej islamizacji Rosji.

Tło polityczne i religijne napięcia

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow miał ostatnio poprosić o zwolnienie z funkcji prezydenta republiki z powodu ciężkiej choroby. Według niektórych źródeł, jego następcą ma zostać 17-letni Adam — chłopak już wcześniej uhonorowany licznymi tytułami, w tym "Bohatera Czeczenii".

Obawy związane z islamizacją Rosji nie są nowe. Deputowany Michaił Matwiejew (Partia Komunistyczna) ostrzegał wcześniej przed „ustępstwami wobec czynnika muzułmańskiego” — jak usuwanie krzyży, rezygnacja z choinek czy napływ migrantów, których określił jako „żyjących w średniowieczu” wyznawców radykalnego islamu. Te słowa spotkały się z ostrą reakcją Kadyrowa, który nazwał Matwiejewa tchórzem, choć ten później przeprosił, tłumacząc, że chodziło mu o terrorystów, których sam Kadyrow nazywa „szajtanami”.

Religia i wojna: napięcia na froncie

Choć rosyjska propaganda próbuje przedstawiać wojnę na Ukrainie jako wspólną „świętą wojnę” muzułmanów i chrześcijan przeciw „bezbożnemu Zachodowi”, w rzeczywistości na froncie dochodzi do napięć. Już w pierwszym roku inwazji miało dojść do masakry w bazie wojskowej w Biełgorodzie, gdzie muzułmańscy żołnierze otworzyli ogień po obrażeniu Allaha przez rosyjskiego oficera.

A może tak chętnie wzbudzający resentymenty sowieckie Putin, którego trudno jednak nazwać chrześcijaninem, wróci do godła z sierpem i młotem? Wtedy sprawa krzyża rozwiąże się sama...

żr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.