Świat

Izrael i Hamas wymieniają się więźniami

opublikowano:
mid-epa11851901.webp
Uwolnionych Palestyńczyków w Ramallah witał wiwatujący tłum (fot. ALAA BADARNEH/EPA/PAP)
Izrael zwolnił 200 palestyńskich więźniów, w ramach wymiany za cztery izraelskie żołnierki porwane przez Hamas. Część z więźniów dotarła autobusami do Ramallah na Zachodnim Brzegu, gdzie zostali entuzjastycznie przywitani przez wiwatujący tłum.

70 ze zwolnionych osób zostało przetransportowanych do Egiptu - poinformowała państwowa telewizja egipska. Według umowy uwolnieni więźniowie skazani za zabójstwa Izraelczyków nie mogą wrócić na terytoria palestyńskie. Tymczasem wielu Palestyńczyków, którzy w sobotę zostali przewiezieni do Egiptu, odsiadywało karę dożywotniego pozbawienia wolności - napisał izraelski dziennik "Haarec". Z Egiptu zostaną oni deportowani do innych państw.

Druga tura wymiany

Pozostali więźniowie zostali przetransportowani na Zachodni Brzeg i do Strefy Gazy. 

Wcześniej Hamas uwolnił cztery izraelskie żołnierki porwane 7 października 2023 r. do Strefy Gazy.

mid-epa11851279
Hamas zwolnił cztery dziewczyny: Naamę Levy, Liri Albag, Daniellę Gilboa i Karinę Ariev. Fot. MAHMOUD ZAKI/EPA/PAP

Była to druga tura wymiany izraelskich zakładników Hamasu na palestyńskich więźniów przeprowadzona w ramach obowiązującego od 19 stycznia zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Umowa zakłada, że w pierwszej fazie zawieszenia broni, która ma potrwać do początku marca, dojdzie do wymiany w sumie 33 porwanych na około 1900 palestyńskich więźniów. Do tej pory zwolniono siedem zakładniczek za 290 osadzonych. W wymianie pośredniczy Czerwony Krzyż.

Tragiczny bilans wojny

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po tym, gdy rządząca tym terytorium palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas najechała 7 października 2023 r. południe Izraela, zabijając około 1200 osób. Porwano też 251 zakładników, 87 z nich jest wciąż więzionych.

W trwającej ponad 15 miesięcy wojnie zginęło ponad 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy, która została zrujnowana.

Porozumienie o zawieszeniu broni zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do swoich miejscowości oraz zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.

Na razie nie rozpoczęto jeszcze negocjacji mających określić warunki drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.

źr. wPolsce24 za PAP (z Jerozolimy Jerzy Adamiak)

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.