Świat

Holandia pokazuje, jak bronić interesów rolników. Polska powinna brać przykład

opublikowano:
netherlands-182762_1280.webp
Holenderscy farmerzy mają w osobie swojej minister rolnictwa prawdziwą rzeczniczkę swoich interesów (Fot. Pixabay)
Decyzja holenderskiej minister rolnictwa Femke Wiersmy o przesunięciu terminu redukcji emisji azotu z holenderskich gospodarstw z 2030 na 2035 rok wywołała oburzenie w niektórych unijnych kręgach i środowiskach ekologicznych. Jednak w oczach wielu rolników i osób patrzących na sprawy wsi realistycznie – to decyzja odważna, odpowiedzialna i długo wyczekiwana.

Minister Wiersma, reprezentująca ruch Obywatele-Rolnicy (BBB), postawiła sprawę jasno: rolnicy potrzebują więcej czasu, by dostosować się do nowych regulacji bez ryzyka zapaści gospodarstw i życia na kredyt. Jej decyzja to nie tylko sprzeciw wobec presji holenderskich sądów i Komisji Europejskiej, ale przede wszystkim wyraz szacunku dla ciężkiej pracy i realiów życia na wsi.

Holenderska zna problemy rolników i chce realnie je rozwiązać

Nowy plan polityki rolnej przedstawiony przez Wiersmę zakłada m.in. pakiet startowy wart 2,2 miliarda euro dla rolników – obejmujący m.in. dobrowolne wykupy, wsparcie dla mleczarzy i fundusze na innowacje oraz ochronę przyrody. Co ważne, Holandia chce również odejść od kontrowersyjnego systemu "wartości krytycznego depozytu" (KDW), który był zmorą rolników i zamiast realnej poprawy środowiska, prowadził do paraliżu inwestycyjnego i niezliczonych batalii sądowych.

Femke Wiersma pokazała, że można być dziś członkiem rządu w kraju należącym do Unii Europejskiej i jednocześnie mieć odwagę stanąć po stronie ludzi. Owszem, jej decyzja spotkała się z natychmiastową krytyką ze strony organizacji ekologicznych i niektórych urzędników w Brukseli, ale to nie pierwszy raz, gdy interesy ideologii próbują przeważyć nad zdrowym rozsądkiem. Minister nie tylko nie ugięła się pod presją, ale zaproponowała alternatywne rozwiązania, które nadal mają prowadzić do ochrony środowiska – ale w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny.

Czy Siekierski weźmie przykład?

W Polsce, gdzie rolnicy od miesięcy protestują przeciwko nieprzemyślanym regulacjom Zielonego Ładu i niekontrolowanemu importowi z Ukrainy, taki przykład powinien działać inspirująco. Polski minister rolnictwa Czesław Siekierski mógłby wiele nauczyć się od swojej holenderskiej koleżanki – przede wszystkim odwagi cywilnej i woli realnej walki o interes polskiej wsi.

źr. wPolsce24 za politico.eu

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.