Świat

W Austrii prezydent nie miał wyjścia. Rząd ma tworzyć nacjonalistyczna partia spoza głównego nurtu

opublikowano:
mid-epa11808833_2.webp
Herbert Kickl wychodzi z gabinetu prezydenta po otrzymaniu misji stworzenia rządu (Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK)
Nie udało się austriackim partiom głównego nurtu utrzymać tzw. "kordonu sanitarnego" wokół Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Jej lider - Herbert Kickl otrzymał właśnie misję tworzenia nowego rządu od prezydenta kraju Alexandra Van der Bellena. Decyzja ta wywołała kontrowersje, gdyż oponenci Kickla zarzucają jego partii prorosyjskie sympatie, a także dyskryminację kobiet i migrantów, ale innego wyjścia nie ma.

Zmiany na austriackiej scenie politycznej wynikają z rezygnacji dotychczasowego kanclerza Karla Nehammera, który wycofał się z życia politycznego po nieudanych próbach stworzenia trójpartyjnej koalicji między OeVP, SPOe i NEOS.

Prezydent Van der Bellen, tłumacząc swoją decyzję, podkreślił, że jego konstytucyjnym obowiązkiem jest zapewnienie krajowi stabilnego rządu. – Negocjacje prowadzone przez Karla Nehammera zakończyły się fiaskiem, a OeVP zrezygnowała ze sprzeciwu wobec Herberta Kickla. To stworzyło nową sytuację polityczną – zaznaczył prezydent.

Podczas poniedziałkowego spotkania w pałacu Hofburg Van der Bellen omówił z Kicklem różne scenariusze powołania większościowego rządu. Lider FPOe zapewnił, że jest w stanie utworzyć funkcjonujący gabinet we współpracy z OeVP. – Poszanowanie woli wyborców wymaga, aby ich decyzje znalazły odzwierciedlenie w składzie rządu – dodał prezydent.

Herbert Kickl i kontrowersje wokół FPOe

Herbert Kickl, stojący na czele FPOe od 2021 roku, budzi skrajne emocje w austriackiej polityce. Liderzy innych ugrupowań wielokrotnie deklarowali, że nie wejdą w koalicję z jego partią, podkreślając jej prorosyjskie nastawienie, nacjonalistyczną retorykę oraz rzekome plany ograniczenia roli kobiet w życiu publicznym.

FPOe zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych, zdobywając 28,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła dotychczas rządząca Austrią OeVP z wynikiem 26,3 proc., a kolejne miejsca przypadły SPOe (21,1), NEOS (9,2) oraz Zielonym (8,3).

Pomimo zwycięstwa FPOe, prezydent Van der Bellen początkowo powierzył misję utworzenia rządu Nehammerowi, licząc na wypracowanie koalicji wykluczającej wolnościowców. Po niepowodzeniu tych rozmów sytuacja polityczna uległa zmianie, co doprowadziło do decyzji o przekazaniu mandatu Kicklowi.

Po spotkaniu z prezydentem Herbert Kickl nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, ograniczając się do krótkiego komentarza: – Zawsze dobrze rozmawia się z prezydentem.

W Parlamencie Europejskim partia Kickla wchodzi w skład grupy politycznej "Patrioci dla Europy", którą współtworzą m.in. węgierski Fidesz, francuskie Zjednoczenie Narodowe, czy polski Ruch Narodowy.

żr. wPolsce24 za polsatnews.pl

Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.