Świat

W Austrii prezydent nie miał wyjścia. Rząd ma tworzyć nacjonalistyczna partia spoza głównego nurtu

opublikowano:
mid-epa11808833_2.webp
Herbert Kickl wychodzi z gabinetu prezydenta po otrzymaniu misji stworzenia rządu (Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK)
Nie udało się austriackim partiom głównego nurtu utrzymać tzw. "kordonu sanitarnego" wokół Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Jej lider - Herbert Kickl otrzymał właśnie misję tworzenia nowego rządu od prezydenta kraju Alexandra Van der Bellena. Decyzja ta wywołała kontrowersje, gdyż oponenci Kickla zarzucają jego partii prorosyjskie sympatie, a także dyskryminację kobiet i migrantów, ale innego wyjścia nie ma.

Zmiany na austriackiej scenie politycznej wynikają z rezygnacji dotychczasowego kanclerza Karla Nehammera, który wycofał się z życia politycznego po nieudanych próbach stworzenia trójpartyjnej koalicji między OeVP, SPOe i NEOS.

Prezydent Van der Bellen, tłumacząc swoją decyzję, podkreślił, że jego konstytucyjnym obowiązkiem jest zapewnienie krajowi stabilnego rządu. – Negocjacje prowadzone przez Karla Nehammera zakończyły się fiaskiem, a OeVP zrezygnowała ze sprzeciwu wobec Herberta Kickla. To stworzyło nową sytuację polityczną – zaznaczył prezydent.

Podczas poniedziałkowego spotkania w pałacu Hofburg Van der Bellen omówił z Kicklem różne scenariusze powołania większościowego rządu. Lider FPOe zapewnił, że jest w stanie utworzyć funkcjonujący gabinet we współpracy z OeVP. – Poszanowanie woli wyborców wymaga, aby ich decyzje znalazły odzwierciedlenie w składzie rządu – dodał prezydent.

Herbert Kickl i kontrowersje wokół FPOe

Herbert Kickl, stojący na czele FPOe od 2021 roku, budzi skrajne emocje w austriackiej polityce. Liderzy innych ugrupowań wielokrotnie deklarowali, że nie wejdą w koalicję z jego partią, podkreślając jej prorosyjskie nastawienie, nacjonalistyczną retorykę oraz rzekome plany ograniczenia roli kobiet w życiu publicznym.

FPOe zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych, zdobywając 28,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła dotychczas rządząca Austrią OeVP z wynikiem 26,3 proc., a kolejne miejsca przypadły SPOe (21,1), NEOS (9,2) oraz Zielonym (8,3).

Pomimo zwycięstwa FPOe, prezydent Van der Bellen początkowo powierzył misję utworzenia rządu Nehammerowi, licząc na wypracowanie koalicji wykluczającej wolnościowców. Po niepowodzeniu tych rozmów sytuacja polityczna uległa zmianie, co doprowadziło do decyzji o przekazaniu mandatu Kicklowi.

Po spotkaniu z prezydentem Herbert Kickl nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, ograniczając się do krótkiego komentarza: – Zawsze dobrze rozmawia się z prezydentem.

W Parlamencie Europejskim partia Kickla wchodzi w skład grupy politycznej "Patrioci dla Europy", którą współtworzą m.in. węgierski Fidesz, francuskie Zjednoczenie Narodowe, czy polski Ruch Narodowy.

żr. wPolsce24 za polsatnews.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.