Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.

Dziś podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu w Parlamencie Europejskim Grzegorz Braun przerwał minutę ciszy, wzywając do modlitwy także za Palestyńczyków, ginących w Strefie Gazy. Jego zachowanie wywołało oburzenie i natychmiastowe reakcje innych europosłów, którzy uznali je za niestosowne i zakłócające powagę chwili.

Braun od dawna znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi i działań, a jego interwencja w Parlamencie Europejskim wpisuje się w jego narrację dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie. 

Greta Thunberg ostro krytykuje Izrael

Zupełnie z innej strony politycznego spektrum, ale z podobnym przekazem, pojawia się Greta Thunberg. Szwedzka aktywistka klimatyczna wielokrotnie krytykowała działania Izraela w Strefie Gazy. W październiku 2023 roku, podczas protestu klimatycznego w Sztokholmie, wyraziła solidarność z Palestyńczykami, co wywołało burzę medialną. W grudniu posunęła się jeszcze dalej, oskarżając Izrael o „ludobójstwo” i domagając się natychmiastowego zawieszenia broni.

Thunberg, podobnie jak Braun, spotkała się z ostrą krytyką. Zwolennicy Izraela oskarżyli ją o jednostronność i brak zrozumienia dla sytuacji geopolitycznej regionu. Jednak dla swoich sympatyków stała się głosem sumienia, który nie boi się mówić o cierpieniu ludności cywilnej.

Dwie różne postacie, jeden temat

Braun i Thunberg to osoby o skrajnie odmiennych poglądach, ale łączy ich jedno: publiczne i ostre wystąpienia przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy. Ich motywacje są różne – Braun wpisuje to w swoją narrację happeningową, Thunberg bryluje w czasie demonstracji ulicznych – ale oboje przyciągają uwagę mediów i wzbudzają kontrowersje.

źr. wPolsce24

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Wiadomości wPolsce24: kto naprawdę broni polskiej racji stanu i co przegłosowano w Parlamencie Europejskim?

opublikowano:
videoframe_143532.webp
Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, w której jako kluczowy projekt uznano Tarczę Wschód. PiS poparło tę poprawkę, ale odrzuciło całą rezolucję, dlaczego?