Świat

Grenlandia jednak będzie amerykańska? Trump przekonuje, że tak będzie bezpieczniej. Dla wszystkich

opublikowano:
mid-epa11961723.webp
Spotkanie Donalda Trumpa z Markiem Ruttem w Białym Domu przebiegło w dobrej atmosferze (Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS/POOL)
Donald Trump ponownie zasugerował możliwość przyłączenia Grenlandii do Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem w Waszyngtonie prezydent USA stwierdził, że taki scenariusz może stać się rzeczywistością i byłby korzystny dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Zasugerował również zwiększenie obecności amerykańskich wojsk na wyspie.

„Myślę, że do tego dojdzie” – powiedział Trump, zapytany o swoją wizję aneksji Grenlandii. „I myślę sobie – nie myślałem o tym za bardzo wcześniej – siedzę tutaj z człowiekiem, który mógłby być bardzo pomocny. Wiesz Marku, potrzebujemy jej dla bezpieczeństwa międzynarodowego, nie tylko naszego bezpieczeństwa” – zwrócił się do szefa NATO.

Rutte unikał jednoznacznej odpowiedzi na temat ewentualnego przyłączenia Grenlandii do USA, podkreślając jednak, że Arktyka ma rosnące znaczenie dla NATO. Wskazał na zainteresowanie tym regionem ze strony Rosji i Chin. Trump zgodził się z tym, dodając, że Dania nie jest w stanie samodzielnie zapewnić Grenlandii odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

„Dania jest bardzo daleko i naprawdę nie ma z nią nic wspólnego (...) wylądowali tam 200 lat temu lub coś takiego i mówią, że mają do tego prawa. Nie wiem, czy to prawda. Właściwie nie sądzę, żeby tak było, ale działamy z Danią, działamy z Grenlandią i musimy to zrobić” – stwierdził  prezydent USA.

Więcej żołnierzy USA na Grenlandii?

Trump przyznał, że Stany Zjednoczone mają już swoje wojska na Grenlandii, ale może być ich więcej. „Może zobaczymy tam coraz więcej żołnierzy” – zapowiedział. W rozmowie zwrócił się też do szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha, pytając: „Nie wiem, co o tym myślisz, Pete?”, po czym – jak podaje relacja – ze śmiechem polecił mu, by nie odpowiadał.

Trump zadowolony z rezultatu wyborów na wyspie

Prezydent skomentował również niedawne wybory na Grenlandii, w których zwyciężyła umiarkowanie separatystyczna partia Demokraci. „To nie było referendum (...) To były wybory, ale osoba, która wypadła najlepiej, jest bardzo dobrą osobą, jeśli chodzi o nas” – dodał, sugerując, że nowy układ polityczny na wyspie może sprzyjać amerykańskim interesom.

Trump już w 2019 roku mówił o chęci zakupu Grenlandii, co spotkało się z ostrą reakcją Danii. Premier Mette Frederiksen nazwała pomysł „absurdalnym”, co doprowadziło do ochłodzenia stosunków między Kopenhagą a Waszyngtonem. Wydaje się jednak, że temat ponownie wraca na agendę polityczną, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego w Arktyce.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.