Świat

Grenlandia jednak będzie amerykańska? Trump przekonuje, że tak będzie bezpieczniej. Dla wszystkich

opublikowano:
mid-epa11961723.webp
Spotkanie Donalda Trumpa z Markiem Ruttem w Białym Domu przebiegło w dobrej atmosferze (Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS/POOL)
Donald Trump ponownie zasugerował możliwość przyłączenia Grenlandii do Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem w Waszyngtonie prezydent USA stwierdził, że taki scenariusz może stać się rzeczywistością i byłby korzystny dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Zasugerował również zwiększenie obecności amerykańskich wojsk na wyspie.

„Myślę, że do tego dojdzie” – powiedział Trump, zapytany o swoją wizję aneksji Grenlandii. „I myślę sobie – nie myślałem o tym za bardzo wcześniej – siedzę tutaj z człowiekiem, który mógłby być bardzo pomocny. Wiesz Marku, potrzebujemy jej dla bezpieczeństwa międzynarodowego, nie tylko naszego bezpieczeństwa” – zwrócił się do szefa NATO.

Rutte unikał jednoznacznej odpowiedzi na temat ewentualnego przyłączenia Grenlandii do USA, podkreślając jednak, że Arktyka ma rosnące znaczenie dla NATO. Wskazał na zainteresowanie tym regionem ze strony Rosji i Chin. Trump zgodził się z tym, dodając, że Dania nie jest w stanie samodzielnie zapewnić Grenlandii odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

„Dania jest bardzo daleko i naprawdę nie ma z nią nic wspólnego (...) wylądowali tam 200 lat temu lub coś takiego i mówią, że mają do tego prawa. Nie wiem, czy to prawda. Właściwie nie sądzę, żeby tak było, ale działamy z Danią, działamy z Grenlandią i musimy to zrobić” – stwierdził  prezydent USA.

Więcej żołnierzy USA na Grenlandii?

Trump przyznał, że Stany Zjednoczone mają już swoje wojska na Grenlandii, ale może być ich więcej. „Może zobaczymy tam coraz więcej żołnierzy” – zapowiedział. W rozmowie zwrócił się też do szefa Pentagonu Pete’a Hegsetha, pytając: „Nie wiem, co o tym myślisz, Pete?”, po czym – jak podaje relacja – ze śmiechem polecił mu, by nie odpowiadał.

Trump zadowolony z rezultatu wyborów na wyspie

Prezydent skomentował również niedawne wybory na Grenlandii, w których zwyciężyła umiarkowanie separatystyczna partia Demokraci. „To nie było referendum (...) To były wybory, ale osoba, która wypadła najlepiej, jest bardzo dobrą osobą, jeśli chodzi o nas” – dodał, sugerując, że nowy układ polityczny na wyspie może sprzyjać amerykańskim interesom.

Trump już w 2019 roku mówił o chęci zakupu Grenlandii, co spotkało się z ostrą reakcją Danii. Premier Mette Frederiksen nazwała pomysł „absurdalnym”, co doprowadziło do ochłodzenia stosunków między Kopenhagą a Waszyngtonem. Wydaje się jednak, że temat ponownie wraca na agendę polityczną, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego w Arktyce.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.