Świat

Dwusetne urodziny "króla walca". Kosmiczny sposób na ich uczczenie

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-05-26 153634.webp
(fot. Gallica Digital Library)
W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin austriackiego kompozytora Johanna Straussa. Z tej okazji Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyśle w kosmos jego najsłynniejsze dzieło.

Strauss urodził się 25 października 1825 roku w Wiedniu. Był synem znanego kompozytora. Muzyką zainteresował się już jako małe dziecko, a pierwszego walca skomponował w wieku 6 lat. Szybko zdobył międzynarodową popularność i rywalizował z własnym ojcem. Dziś jest nazywany królem walca.

Nadadzą jego walca w kosmos

Rada Turystyczna Wiednia wpadła na niecodzienny sposób uczczenia jego urodzin - nada w kosmos jego najsłynniejsze dzieło, walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem". Zostanie wykonany przez Wiedeńską Orkiestrę Symfoniczną.

W tej uświetnieniu rocznicy zgodziła się pomóc Europejska Agencja Kosmiczna, która obchodzi swoje 50. urodziny. Do wysłania walca w kosmos użyje radioteleskopu w Hiszpanii. Transmisja odbędzie 31 maja. Utwór odegra orkiestra, co będzie transmitowane na żywo w internecie. ESA poinformowała jednak, że choć transmisja na żywo w kosmos jest technicznie możliwa, to jednak zostanie nadane nagranie, które wykonano wcześniej na próbie.  Chodzi o to, by uniknąć problemów technicznych. 

Czy ktoś nas usłyszy? 

Fale radiowe w próżni rozchodzą się z prędkością światła, czyli ok. miliarda kilometrów na godzinę. To oznacza, że walc minie Księżyc po 2,5 sekundy, Marsa po 4,5 minuty, a z Układu Słonecznego wyleci po 37 minutach. Po 23 godzinach minie statek kosmiczny Voyager 1 – najdalej od ziemi znajdujący się obiekt stworzony przez człowieka.

Nie ma oczywiście gwarancji, że ktoś go kiedykolwiek wysłucha, ale naukowcy od dawna podejrzewają, że pierwszy kontrakt z obcą cywilizacją nastąpi dzięki przechwyceniu sygnału radiowego – i uważnie nasłuchują tego, co może do nas dotrzeć z gwiazd.

To dlatego kosmici milczą?

To nie będzie pierwsza melodia, którą wysłaliśmy celowo w kosmos. W 2008 roku NASA, z okazji swoich 50. urodzin, nadała w kosmos piosenkę "Across the Universe" Beatlesów. W zeszłym roku nadała też "The Rain" Missy Elliot w stronę Wenus. W 2012 roku nadała też z Marsa, za pośrednictwem łazika Curiosity, piosenkę "Reach for the Stars" Will.i.ama. Co skądinąd może tłumaczyć to, że kosmici jeszcze się do nas nie odezwali.

Warto zauważyć, że ta transmisja to nie są pierwsze związki tego słynnego walca z kosmosem. W wysłanych w 1977 roku sondach Voyager znalazły się gramofony i wykonane ze złota płyty, które oprócz nagrań ziemskich dźwięków zawierają też po półtorej godziny muzyki. Nad Pięknym Modrym Dunajem był jednym z faworytów, ale komisja pod przewodnictwem słynnego astronoma Carla Sagana zdecydowała jednak, że wyśle w kosmos Bacha, Beethovena, Mozarta i Strawińskiego, a także muzykę współczesną i ludową. Wiedeńska Rada Turystyczna podkreśliła, że teraz poprawiają tę „kosmiczną pomyłkę”.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Rozrywka

Kogo polscy politycy chcieliby wysłać w kosmos? Odpowiedzi zaskakują

opublikowano:
kosmos3.webp
Marcin Józefaciuk chciałby spróbować swoich sił w kosmosie (fot. wPolsce24)
Reporter Tele-Expresu wPolsce24 Piotr Pawelec rozmawiał dzisiaj z politykami w Sejmie o kosmicznej misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Przy okazji zapytał parlamentarzystów różnych opcji politycznych, którego ze swoich sejmowych kolegów najchętniej posłaliby w kosmos.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.