Czy za ciałem papieża znajdują się satanistyczne symbole? Wyjaśniamy

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny nad ranem. Zgodnie z tradycją jego ciało wystawiono w Bazylice św. Piotra, gdzie wierni mogą się z nim pożegnać. Tak wiele osób chce to zrobić, że Watykan zdecydował, że bazylika nie będzie zamykana na noc. Oddanie mu hołdu będzie możliwe do piątku wieczór, kiedy rozpoczną się przygotowania do sobotniego pogrzebu.
Odwrócone krzyże w Watykanie
Wielu internautów zauważyło, że na zdjęciach i nagraniach z wnętrza bazyliki widać za głową papieża furtkę, która jest ozdobiona dwoma odwróconymi krzyżami. Wywołało to oczywiście szereg teorii spiskowych o rzekomym satanizmie w Watykanie.
Te krzyże faktycznie znajdują się w tym miejscu – ale nie mają nic wspólnego z szatanem. To krzyże św. Piotra.
Symbol męczeństwa, a nie szatana
Według katolickiej tradycji św. Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, a tym samym poprzednikiem wszystkich papieży. W roku 64 miał miejsce wielki pożar Rzymu, po którym cesarz Neron rozpoczął prześladowania chrześcijan, a św. Piotr był jedną z jego ofiar. Jego męczeństwo opisują apokryficzne Dzieje Piotra. Wynika z nich, że poprosił Rzymian, by ukrzyżowali go głową w dół. Miało to pokazać, że ich system wartości jest do góry nogami. Późniejsi autorzy uważali jednak, że zrobił to, bo uznał, że jest niegodny, by zginąć tak jak Jezus. O ile sam tekst został uznany za heretycki, o tyle ten opis był często powtarzany przez wczesnochrześcijańskich pisarzy i wszedł do katolickiej tradycji, a odwrócony krzyż stał się ważnym symbolem chrześcijańskim.
Sataniści również używają odwróconego krzyża, jako symbolu kpiącego z chrześcijaństwa. Wiele ich symboli powstało przez zwykłe odwrócenie wcześniejszych symboli kojarzonych z chrześcijaństwem. Na przykład satanistyczny pentagram, z jednym ramieniem skierowanym w dół, to odwrotność pentagramu, który w średniowieczu symbolizował pięć ran Chrystusa i pięć cnót rycerskich. Użycie tego symbolu przez satanistów jest jednak znacznie młodsze niż krzyż św. Piotra – pierwsze doniesienia o nim pochodzą dopiero z końca XIX wieku, a upowszechnił się w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Popkultura – zwłaszcza popularne w latach osiemdziesiątych satanistyczne horrory i zespoły metalowe – sprawiła jednak, że fakt, że używają go sataniści, jest dużo bardziej znany, niż fakt, że to symbol sięgający pierwszych wieków chrześcijaństwa. Kiedy podczas mszy w Izraelu św. Jan Paweł II siedział na krześle, w którego oparciu wycięto taki krzyż, wywołało to na całym świecie falę oburzenia, a zdjęcia z tej mszy do dzisiaj są pokazywane jako dowód na „satanizm” w Watykanie.
źr. wPolsce24