Świat

Kolejna decyzja Joe Bidena w sprawie Ukrainy. Ma spowolnić rosyjskie wojska

opublikowano:
mid-epa11729260 (1).webp
Ta decyzja Joe Biden wzbudziła kontrowersje (fot. ANTONIO LACERDA/EPA/PAP)
Prezydent Joe Biden zezwolił na przekazanie Ukrainie min przeciwpiechotnych. Ma to wzmocnić obronę tego kraju przed rosyjskimi atakami - poinformował „Washington Post”.

Jest to postrzegane jako ruch odchodzącej administracji USA, którego celem jest wzmocnienie wysiłków wojennych Ukrainy przed powrotem do Białego Domu Donalda Trumpa 20 stycznia przyszłego roku. To także próba spowolnienia rosyjskich wojsk, które w ostatnich miesiącach systematycznie posuwały się naprzód na wschodzie Ukrainy.

Kontrowersyjna decyzja

Choć Ukraina zobowiązała się nie używać tego typu min na gęsto zaludnionych obszarach, to decyzja amerykańskiego przywódcy spotkała się z krytyką ze strony grup związanych z kontrolą zbrojeń. Ich zdaniem wysyłanie min przeciwpiechotnych na Ukrainę jest kontrowersyjne. Mogą one bowiem zagrozić ludności cywilnej. Ponad 160 krajów podpisało międzynarodowy traktat zakazujący używania min przeciwpiechotnych.

„WP” zwrócił uwagę, że Kijów zabiegał o miny od chwili inwazji Rosji przed prawie trzema laty.

Miny z gatunku "nietrwałych"

Powołując się na urzędnika amerykańskiego dziennik wyjaśnił, że miny przeciwpiechotne, jakie Waszyngton ma przekazać Ukrainie, są z rodzaju „nietrwałych”. Ulegają samozniszczniu lub stają się nieaktywne w ciągu kilku dni lub tygodni. 

Już wcześniej Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie inny rodzaj min przeciwpiechotnych tzw. Claymores. Są one rozstawiane nad ziemią i odpalane przez operatora. Jeśli są używane prawidłowo, konwencja o zakazie min zezwala na ich wykorzystywanie.

Rosja oczywiście nie przejmuje się konwencjami i rozmieszcza miny lądowe od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

źr. wPolsce24 za PAP/BBC

 

 

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.