Świat

Śmierć policjanta pozwoliła na odkrycie przestępstw funkcjonariuszy. Pięciu trafiło za kraty

opublikowano:
ai-generated-8661514_1280.webp
Prokuratura na razie nie wie ilu przestępców uniknie wyroków (fot. ilustracyjna Pixabay)
Gdy policjant zginął na służbie, odkryto przestępstwa jego kolegów z pracy. Teraz prokuratura i ława przysięgłych domagają się, by rozwiązać cały departament.

Zdarzenie miało miejsce w mieście Hanceville w Alabamie. 23 sierpnia na posterunku tamtejszej policji znaleziono zwłoki 49-letniego policjanta Michaela Willinghama. Sekcja zwłok wykazała, że zmarł na skutek przyjęcia śmiertelnej kombinacji narkotyków, w tym fentanylu, diazepamu i amfetaminy. 

Podpierali drzwi miotłą 

Śledztwo po jego śmierci wykazało, że najprawdopodobniej zabrał je wcześniej z magazynu na dowody, do którego nie powinien mieć dostępu. Śledczy ustalili jednak, że dostęp do niego miał każdy chętny. W jego ścianie była bowiem dość spora dziura, a policjanci rutynowo podpierali drzwi miotłą, by nie zadziałał automatyczny zamek. Ostatecznie jego śmierć uznano za wypadek, ale stwierdzono, że była ona bezpośrednim wynikiem zaniedbań, braku procedury, generalnej niekompetencji i lekceważenia ludzkiego życia.

Te zaniedbania mają daleko idące konsekwencje. Prokurator okręgowy Champ Crocker zauważył na konferencji prasowej, że dowody muszą znajdować się w bezpiecznym miejscu i być traktowane zgodnie z procedurą. Fakt, że każdy miał dostęp do schowka na dowody w tym komisariacie sprawił, że te są już bezużyteczne, bo żaden sąd ich nie przyjmie. Prokuratura na razie nie wie ilu przestępców uniknie przez to wyroków.

Odkryto przestępstwa jego kolegów 

Co więcej chociaż nikt nie usłyszał zarzutów w związku ze śmiercią policjanta, to pięciu innych policjantów, łącznie z komendantem, oraz żona jednego z nich, usłyszeli już w związku z tym śledztwem inne zarzuty. Prokuratura na razie nie zdradziła zbyt wielu szczegółów, ale sięgają od manipulowania dowodami, poprzez wymuszanie łapówek po handel narkotykami. Cała szóstka została aresztowana, ale wyszła po wpłaceniu kaucji.

Ława przysięgłych uznała, że w związku z tym, co odkryto, ten departament policji powinien być zlikwidowany. Uznali jednogłośnie, że jest „zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego” i mają zerową wiarę w to, że jest w stanie dalej spełniać swoją funkcję. Crocker zauważył na konferencji prasowej, że w ostatnim czasie bardziej przypominał mafię niż policję.

Na razie nie wiadomo, czy departament w Hanceville faktycznie zostanie zlikwidowany. Lokalny szeryf Matt Gentry powiedział, że jeśli tak się stanie, to jego biuro przejmie jego obowiązki. Burmistrz Jim Sawyer zgodził się na razie, że schowek na dowody powinien zostać poddany audytowi.

źr. wPolsce24 za al.com

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii nic nie wiadomo. Prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.