Świat

Aresztowano byłego prezydenta. Jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości

opublikowano:
mid-epa11954753.webp
Policja czekała na niego na lotnisku (fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)
Były prezydent Filipin Rodrigo Duterte został aresztowany z nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Z powodu rozprawy z dilerami narkotykowymi oskarżono go o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Duterte zaczął karierę polityczną po upadku reżymu Ferdinanda Marcosa w 1986 roku. Został wtedy burmistrzem Davao, czwartego pod względem liczby ludności miasta Filipin. Udało mu się rozwiązać trapiący mieszkańców problem z przestępczością - do dziś miasto uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych w kraju. Później organizacje Amnesty International i Human Rights Watch oskarżyły go, że stworzył szwadron śmierci, który zabijał kryminalistów. On sam twierdził, że działalność tego szwadronu była dobra. Potem zmienił zdanie i raz sugerował, że nie ma z tym nic wspólnego, a raz, że i owszem ma. 

Nie ukrywał swoich planów 

Prezydentem Filipin został w 2016 roku. Podczas kampanii wyborczej obiecywał walkę z przestępczością – zapewniał, że zabije 10 tys. kryminalistów. Twierdził także, że jego prezydentura będzie krwawa i że na koniec ułaskawi policjantów i żołnierzy, którzy zostaną oskarżeni o łamanie praw człowieka.

Duterte spełnił obietnice i od razu rozpoczął rozprawę z przestępczością narkotykową. Szybko zauważono, że podejrzewani o handel narkotykami giną z rąk policji przy próbie aresztowania, pojawiły się też plotki, że w kraju znów działają szwadrony śmierci.

Pod koniec kadencji oficjalna liczba zabitych podejrzanych wyniosła 6252, ale organizacje pozarządowe twierdzą, że w rzeczywistości było ich 12 do 30 tys. 

Czekali na niego na lotnisku

W kwietniu 2017 do MTK wpłynęło oskarżenie o zbrodnie przeciwko ludzkości, których miał się dopuścić Duterte i 11 jego urzędników. Na początki 2018 roku rozpoczęło się wstępne śledztwo. W odpowiedzi Duterte wycofał Filipiny z MTK – twierdził, że jego kraj nigdy nie ratyfikował Statutu Rzymskiego, bo nie opublikowano go w oficjalnym biuletynie.

MTK twierdził z kolei, że nadal ma jurysdykcję nad Filipinami, gdy chodzi o przestępstwa, które popełniono wcześniej. Formalne śledztwo rozpoczęło się we wrześniu 2021.

Teraz rząd Filipin ujawnił, że Duterte został aresztowany. Stało się to ok. 9:20 czasu lokalnego na lotnisku w Maili, gdzie Duterte przyleciał z Hongkongu. Towarzysząca mu córka Veronica poinformowała też o tym na swoim Instagramie, dodając, że jego aresztowanie było nielegalne, a wystawiony przez MTK nakaz aresztowania jest niezgodny z prawem. Nie jest tajemnicą, że 79-letni polityk ma poważne problemy ze zdrowiem, ale rząd zapewnił, że został przebadany po aresztowaniu.

Rodzinny konflikt

Obecna administracja Ferdinanda Marcosa juniora, znanego także jako Bongbong  – nb. syna byłego dyktatora – początkowo nie chciała zbytnio współpracować z MTK. Filipińskie media donoszą, że zmieniło się to na skutek konfliktu politycznego między oboma rodzinami: Marcosów i Duterte.

Córka byłego prezydenta Sara Duterte jest obecnie wiceprezydent Filipin. O jej konflikcie z Bongbongiem zrobiło się głośno w listopadzie zeszłego roku. Duterte zasugerowała wtedy, że wynajęła mordercę na zlecenie, który ma zabić Marcosa, jego żonę i jego kuzyna, który jest szefem parlamentu, jeśli coś jej się stanie. W lutym została za te sugestie poddana procedurze impeachmentu i usłyszała zarzuty karne.

źr. wPolsce24 za UPI

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.