Selekcjoner Anglików zrezygnował ze stanowiska! Gareth Southgate pełnił tę funkcję przez osiem lat. "Nadszedł czas na zmianę"

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Anglii Gareth Southgate ogłosił, że ustępuje ze stanowiska dwa dni po porażce 1:2 z Hiszpanią w finale Euro. Pełnił tę funkcję przez osiem lat.
Nadszedł czas na zmianę i otwarcie nowego rozdziału. Niedzielny finał w Berlinie przeciwko Hiszpanii był moim ostatnim meczem w roli trenera Anglii
— napisał w wiadomości opublikowanej przez angielską federację.
Jako dumny Anglik miałem zaszczyt grać dla Anglii i prowadzić zespół Anglii. To znaczyło dla mnie wszystko i dałem z siebie wszystko
— dodał.
Kontrakt Southgate’a miał wygasnąć w tym roku, a jego komunikat ucina spekulacje co do jego przyszłości.
Kariera Southgate’a jako selekcjonera reprezentacji Anglii
Selekcjoner został zatrudniony w 2016 roku i poprowadził Anglię do dwóch finałów Euro oraz do półfinału mistrzostw świata w 2018 roku. Nie był jednak w stanie zakończyć trwającego dziesięciolecia oczekiwania angielskich kibiców na główne trofeum od czasu mundialu w 1966 roku.
Przed mistrzostwami Europy oświadczył, że jeśli Anglia nie zdobędzie trofeum, to prawdopodobnie pożegna się ze stanowiskiem. Podczas turnieju spotkał się z ostrą krytyką, w wyniku której niektórzy kibice rzucali w niego plastikowymi kubkami po piwie po remisie 0:0 ze Słowenią w fazie grupowej.
Osiągnął jednak to, co nie udało się żadnemu innemu selekcjonerowi Anglii, prowadząc swoją drużynę do finałów Euro i pierwszego finału na obcej ziemi.
Gareth sprawił, że niemożliwe stało się możliwe i położył mocne fundamenty pod przyszłe sukcesy. Jest bardzo szanowany przez zawodników, zespół zaplecza, wszystkich w naszej federacji i w całym świecie piłki nożnej
— powiedział dyrektor generalny FA Mark Bullingham.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Hiszpanie pokonali Anglików 2:1 w finale Euro 2024! Podopieczni Luisa de la Fuente mistrzami Europy! Wspaniały mecz








