Ta transakcja obnaży Trzaskowskiego? Wyjaśniamy, o co chodzi w sprawie kamienicy przy Marszałkowskiej

W kwietniu 2025 roku Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie o sprzedaży zabytkowej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66, w której znajdowało się 43 mieszkań komunalnych. Decyzja ta została podjęta bez konsultacji społecznych, zgody rady miasta ani komisji mieszkalnictwa, co wywołało krytykę Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, które określiło to jako „prywatny dekret” Trzaskowskiego.
Miała być rewitalizacja, jest reprywatyzacja
Kiedy wysiedlano lokatorów nie mówiono im o sprzedaży budynku, tylko konieczności rewitalizacji ich wspólnego domu. Kamienica przy Marszałkowskiej 66 miała być przekazana w prywatne ręce już wcześniej, podczas dzikiej prywatyzacji w czasie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Lokatorom udało się jednak wówczas udowodnić, że zgłaszane roszczenia były fikcyjne.
- Marszałkowska 66 oparła się wszystkim roszczeniom, a jej mieszkańcy doczekali się chwili, gdy ówczesna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała, że „w ratuszu działała grupa przestępcza”. Wkrótce potem ekipa nowego prezydenta Rafała Trzaskowskiego wysiedliła wszystkich lokatorów Marszałkowskiej 66, tym razem powodem stała się nie reprywatyzacja, a planowana rewitalizacja - pisał na łamach OKO.press Bartłomiej Kurzyca z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
"Brzeska zginęła, reprywatyzacja żyje"
Reakcją na decyzję Rafała Trzaskowskiego był protest zorganizowany 1 marca 2025 r. w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej. Sprzeciwiająca się reprywatyzacji działaczka ruchu lokatorskiego została znaleziona martwa w lesie, jej ciało było spalone. W haśle manifestacji – „Brzeska zginęła, reprywatyzacja żyje” – aktywiści WSL zwrócili uwagę na niezmienny kierunek polityki miasta: oddawanie kolejnych nieruchomości rynkowi.
Jak tłumaczą to władze Warszawy?
Władze Warszawy tłumaczą, że sprzedaż kamienic takich jak ta przy Marszałkowskiej przyniesie pieniądze, za które powstaną mieszkania komunalne na znacznie tańszych gruntach na obrzeżach miasta. Przeciwnicy Trzaskowskiego przypominają jednak, że jego obietnice dotyczące budownictwa komunalnego nie zostały zrealizowane. Aktywiści WSL podają, że w latach 2019–2024 miasto zbudowało tylko 356 mieszkań komunalnych. To mniej, niż w latach 2009-2014 udało się postawić krytykowaną za politykę mieszkaniową i aferę reprywatyzacyjną Hannie Gronkiewicz-Waltz.
źr. wPolsce24 za OKO.press