Polska

Banderowskie zbrodnie w Sejmie. Część koalicji rządzącej popiera projekt PiS dotyczący „kłamstwa wołyńskiego”

opublikowano:
1620px-Pomnik_Rzezi_Wołyńskiej_w_Warszawie_2022_03.webp
Nowelizacja przepisów ma wprowadzić karę za kłamstwa o ludobójstwie na Wołyniu (fot. gov.pl\wikipedia)
Wszyscy za, tylko Platforma przeciw. Sejm pracował nad projektem przepisów dotyczących „kłamstwa wołyńskiego”. Jeśli dojdzie do takiej nowelizacji ustawy o IPN, zaprzeczanie banderowskim zbrodniom na Wołyniu będzie traktowane tak samo, jak „kłamstwo oświęcimskie”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN. Chcą, żeby negowanie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej było karalne. Nowy przepis wygląda tak, jak ten dotyczący „kłamstwa oświęcimskiego”. Zakazane ma być gloryfikowanie postaci Stepana Bandery i ideologii ukraińskiego nacjonalizmu.

Nie ma decyzji o ekshumacjach

- Słyszeliśmy tutaj z tej mównicy parę tygodni temu zapewnienia pana premiera Donalda Tuska, że mamy przełom, że będą ekshumację naszych pomordowanych rodaków i będziemy mogli ich godnie pochować. Poza słowem przełom nie stało się nic, nie ma żadnych ekshumacji, nie ma żadnych decyzji o ekshumacjach. Jest po prostu znów czarowanie nas przez państwo ukraińskie – mówił podczas pierwszego czytania w Sejmie jeden ze sprawozdawców projektu, poseł PiS Przemysław Czarnek.

- Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby dalej nas oszukiwano co do tego, co się działo w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu – dodawał Czarnek.

PSL mówi: "Bardzo cenna inicjatywa"

Projekt PiS, zakładający też odpowiednie zmiany w Kodeksie Karnym, poparła Konfederacja, choć jej przedstawiciele zapowiadali, że zgłoszą poprawki. Jako „bardzo cenną” określił inicjatywę PiS przedstawiciel klubu PSL Tomasz Samborski. Polska 2050 chce, żeby ustawę dopracować w komisji.

Platforma kręci nosem

Ustawę prawicy skrytykowała za to Platforma Obywatelska.  - Projekt złożony przez posłów PiS w tym momencie i takiej formie może tylko nasypać piachu w tryby tego delikatnego procesu i uniemożliwi rodzinom pomordowanych na kolejne lata godnego uczczenia ich pamięci – stwierdziła posłanka KO Iwona Karolewska, nawiązując do rzekomego porozumienia, jakie mieli zawrzeć w sprawie ekshumacji na Wołyniu Donald Tusk i Wołodymyr Zełeński.

- Czy osiem lat, przez które ostatnio rządziliście, było za krótkim czasem, aby zdążyć z takimi poprawkami? Czy dwa ostatnie lata waszych rządów w warunkach wojny w Ukrainie i wielkiego wysiłku społeczeństwa i państwa polskiego na rzecz Ukrainy nie dały wam najlepszej w dziejach możliwości, żeby rozwiązać sprawy pochówku pomordowanych na Wołyniu ofiar? – pytała Karolewska, zarzucając IPN, że jest instytucją polityczną, za co odpowiedzialność ponosi prezes tej instytucji i kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

- Należy powrócić do prac na poziomie komisji oraz wypracować lepszą, bardziej przemyślaną i kompleksową ustawę – puentowała Iwona Karolewska.

Źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

Kanclerz Niemiec zapowiada: Tusk wdroży pakt migracyjny

opublikowano:
tusk scholz wPolsce.webp
Olaf Scholz nie ma wątpliwości, że Donald Tusk zrobi to, czego oczekują od niego Niemcy (fot. wPolsce24)
Premier Donald Tusk przysięga, że żadnego paktu migracyjnego nie wdroży. Kanclerz Olaf Scholz ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Jego zdaniem owszem, Polska posłusznie dostosuje się do porozumienia, a Niemcy na tym skorzystają.
Polska

Prezydent po spotkaniu z człowiekiem Trumpa: Amerykanie nie wycofają się z Polski

opublikowano:
duda kellog.webp
Po spotkaniu z gen. Keithem Kellogiem prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Amerykanie nie zmniejszą swojego kontygentu wojskowego w Polsce (Fot. Marek Borawski/KPRP)
- Zostaliśmy zapewnieni: nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich, żeby obniżać aktywność w naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Donalda Trumpa ds. Ukrainy. – Więcej Stanów Zjednoczonych w Europie środkowej i wschodniej, to jest nasz cel – stwierdził prezydent po rozmowie z Keithem Kellogiem.
Polska

Polacy wściekli na Niemców: Niech się od nas odczepią, płacą reparacje i zajmą sobą

opublikowano:
1849127_4.webp
Polacy mówią wprost: Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz (fot. wPolsce24)
Niemieckie władze i służalczy wobec nich rząd Donalda Tuska coraz bardziej irytują Polaków. Przesyłanie nam do kraju rzeszy migrantów przelewa czarę goryczy.
Polska

Znamy treść zeznań w sprawie zamachu stanu. Padły bardzo mocne oskarżenia

opublikowano:
1850793_5.webp
Portal wPolityce.pl ujawnił zeznania w sprawie zamachu stanu (źr. wPolsce24)
Wojciech Biedroń, dziennikarz telewizji wPolsce24 i portalu wPolityce.pl dotarł do zeznań m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego i byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego złożonych przed zastępcą prokuratora generalnego Michałem Ostrowskim w sprawie zamachu stanu.
Polska

Cyrk na komisji regulaminowej. Cały czas przerywali Ziobrze

opublikowano:
mid-25220154.webp
Zbigniew Ziobro stanął przed komisją regulaminową (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Zbigniew Ziobro stawił się przed komisją regulaminową, która zajmuje się sprawą odebraniem mu immunitetu poselskiego, by sąd mógł rozpatrzyć sprawę jego 30-sto dniowego aresztu. Choć polityk miał do powiedzenia dość dużo, to przewodniczący Jarosław Urbaniak z KO wciąż mu przerywał i odbierał głos. Najwyraźniej posłowie nie chcieli wysłuchać byłego ministra.
Polska

Amerykańscy eksperci bezlitośni wobec Tuska. Czerwona linia została przekroczona

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-02-20 195641.webp
Działania podejmowane przez premiera Donalda Tuska są analizowane w Stanach Zjednoczonych. Wnioski nie są jednak optymistyczne, a zdaniem ekspertów postawa szefa Platformy Obywatelskiej może negatywnie odbić się na relacjach Polski z USA.