Wielka Sobota. Święcenie pokarmów i najważniejsza msza św. w roku

W kościołach ołtarz pozostaje wciąż obnażony – nie ma na nim obrusu, świeczników ani żadnych ozdób i przyborów mszalnych. Tabernakulum jest otwarte i puste – nie ma w nim Najświętszego Sakramentu. W centrum prezbiterium jest krzyż wystawiony do adoracji.
- W tym dniu, kiedy przechodzimy przed krzyżem, powinniśmy uklęknąć, oddając cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu – tłumaczy liturgista ks. Mateusz Kielarski.
Święcenie pokarmów
Przed południem w kościołach błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do świątyń koszyki, w których znajdują się m.in. jajka, wędliny, chleb, sól, chrzan i kawałek ciasta. Odwiedzający kościoły gromadzą się wokół grobów Pańskich, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Jest on ustawiony w centralnym punkcie, przykryty welonem tak, aby można było medytować nad „tajemnicą zejścia Chrystusa do otchłani".
Liturgia wigilii paschalnej
W Wielką Sobotę po zmroku celebrowana jest ostatnia liturgia triduum paschalnego i jednocześnie najważniejsza msza św. w roku – liturgia wigilii paschalnej. Rozpoczyna się ona od poświęcenia ognia i zapalenia od niego paschału – co symbolizuje Chrystusa, będącego światłością świata.
- Ogień jest żywiołem, który może sprawić, że całe miasto spłonie. Liturgia powoduje, że żywioł ognia zostaje okiełznany – służy do zapalenia świecy, która rozświetla ciemności nocy – wyjaśnia ks. Kielarski.
Liturgia Słowa
Kolejnym elementem jest liturgia Słowa, która w pełnej wersji składa się z dziewięciu czytań przeplatanych psalmami i modlitwą. Jak podkreśla ks. Kielarski, „podczas tej liturgii Kościół rozważa wielkie dzieła, których dokonał Pan Bóg w historii, od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa".
Po homilii następuje trzecia część mszy, czyli liturgia chrztu św., która rozpoczyna się od poświęcenia wody. W tym właśnie momencie wierni zgromadzeni w kościołach odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne. W niektórych parafiach odbywają się również chrzty dorosłych lub dzieci.
Ks. Kielarski przypomniał w rozmowie z PAP, że podobnie jak w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę aż do wieczora Kościół powstrzymuje się od sprawowania mszy świętej. Komunii świętej można udzielać jedynie w formie wiatyku, czyli osobom, które są w niebezpieczeństwie śmierci.
źr. wPolsce24 za PAP