Strefa buforowa na granicy z Białorusią bez zmian
Projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi ma zacząć obowiązywać 10 grudnia 2024 r.
Ponad 60 km długości
Nowy projekt rozporządzenia nie zmienia długości i szerokości strefy buforowej, która jak do tej pory, będzie obowiązywała na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.
Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Na odcinku około 16 km. położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Obszar strefy objętej zakazem nie będzie obejmował co do zasady miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.
KO jak PiS
Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 13 czerwca. Jej wprowadzenie ma związek z narastającymi atakami na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz na pomagających im żołnierzy i policjantów.
Ograniczenia w strefie przygranicznej z Białorusią obowiązywały także za rządów PiS. Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 r. w części województw podlaskiego i lubelskiego rozporządzeniem prezydenta RP był wprowadzony stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy. Natomiast od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. obwiązywał zakaz zbliżania się do granicy na odległość mniejszą niż 200 metrów; obowiązywał na długości 203,5 km. Był on wprowadzony w związku z budową zapory na granicy.
Protesty też wciąż takie same
Od samego początku obowiązywania ograniczeń protestowały organizacje zajmujące się pomocą nielegalnym migrantom, które oskarżają władze o łamanie praw człowieka.
źr. wPolsce24 za PAP