Polska

Spółdzielnie będą karać za... zakręcone grzejniki. Polaków czekają wysokie mandaty?

opublikowano:
thermostat-250556_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Wraz z sezonem grzewczym rosną, często w znaczący sposób, koszty utrzymania lokalu. Wiele osób o niższych dochodach, rencistów, emerytów i osób samotnych, zmuszonych jest do szukania oszczędności, także na ogrzewaniu. Zakręcają kaloryfery i wychodzą z założenia, że ciepło, które wygenerują inni - w sąsiednich lokalach - wystarczy do ogrzania kilku mieszkań. Okazuje się, że mogą się zdziwić, bo spółdzielnie będą próbowały ich za taki proceder ukarać.

Więcej o sprawie "pasożytnictwa cieplnego" czytamy na portalu Polsat News. Autorzy tekstu przypominają, że proceder nie jest nowy, ale galopujący wzrost cen, w tym stale rosnące koszty energii, wywindowały dziś opłaty za ogrzewanie do stawek absurdalnie wysokich. To wszystko sprawia, że rośnie liczba zjawisk, które media opisywały de facto od wielu lat. Tym razem skala zjawiska tzw. "pasożytnictwa cieplnego" jest znacznie większa. 

Dodają także, że nadmierne oszczędzanie może skończyć się mandatem sięgającym nawet 500 złotych, do tego spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mogą zażyczyć sobie dopłaty do rachunku. 

- Istnieją przepisy regulujące kwestie temperatury w pomieszczeniach i związanych z nią opłat. Mowa tu między innymi o rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z 2002 roku, które informuje, że w pokojach mieszkalnych, przedpokojach czy kuchniach powinno być co najmniej 20 st. Celsjusza. Natomiast minimalna temperatura w łazienkach wynosi 24 st. Celsjusza - przypomina PolsatNews.pl.

Sprawa szukania oszczędności poprzez korzystanie z ciepła wygenerowanego w innych lokalach i spory, które wywołuje ten proceder są opisywane w mediach - wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego - od kilku lat.

Sprawami ogrzewania lokali zajmował się już nawet Sąd Najwyższy, który w jednym ze sporów miedzy lokatorem a spółdzielnią przyznał ostatecznie rację tej ostatniej:

- Powód, świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu przez zakręcenie grzejników, korzystał z ciepła dostarczanego przez sąsiednie ogrzewane pomieszczenia, i ciepło takie nie jest zwolnione od opłaty – argumentował wówczas Leszek Bosek, sędzia Sądu Najwyższego, którego cytowała "Rzeczpospolita".

Dlatego przestrzegamy, także w oszczędnościach trzeba znać miarę, żeby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych kłopotów.

źr. wPolsce24 za Polsat News/Rzeczpospolita

 

 

 

 

Polska

Jarosław Kaczyński pod pomnikiem smoleńskim: Wysłannicy Putina w Polsce poniosą konsekwencje, także ci z najwyższych szczebli

opublikowano:
1806690_6.webp
Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej (fot. wPolsce24)
Kolejna miesięcznica smoleńska i kolejna awantura wywołana przez prowokatorów, którzy znowu próbowali złożyć wieniec z haniebną tabliczką obrażającą pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zabrał głos prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, który wprost powiedział, kto stoi za tymi prowokacjami.
Polska

Przemoc pod pomnikiem smoleńskim. Komosa uderzył mężczyznę pięścią w twarz

opublikowano:
videoframe_51988.webp
Zbigniew Komosa, słynący z obsesyjnej chęci obrażania pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i równie silnej niechęci wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego uderzył dziś pięścią w twarz starszego człowieka w okularach, który próbował nie dopuścić do złożenia wieńca z rosyjską narracją o przyczynach tragedii w Smoleńsku. To tym bardziej bulwersujące, że Komosa wcześniej oskarżył prezesa PiS o popchnięcie, co poskutkowało odebraniem immunitetu poselskiego politykowi.
Polska

Piotr Müller w Polska Wybiera: pan minister Andrzej Domański zapłaci odsetki z własnej kieszeni. To nie są małe pieniądze

opublikowano:
videoframe_46114668.webp
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były rzecznik rządu Zjednoczonej Prawicy, Piotr Müller był gościem red. Marty Kielczyk i Marcina Wikły w programie "Polska Wybiera".
Polska

Zapaść ochrony zdrowia w Polsce. Skąd się wzięła i jak można skrócić kolejki do lekarzy? Tłumaczy była minister Katarzyna Sójka

opublikowano:
videoframe_45859228.webp
Miała być "czarodziejska różdżka" Izabeli Leszczyny, która w magiczny sposób skróci kolejki do lekarzy specjalistów, mieli być lekarze wydzwaniający do swoich pacjentów by pytać ich o zdrowie - to według obietnic wyborczych Szymona Hołowni, a jest... postępująca zapaść w służbie zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczyła to była minister zdrowia Katarzyna Sójka, lekarka, który była gościem w programie "Ostra Szpila".
Polska

Ostra Szpila: Gospodarka i służba zdrowia na skraju upadku, władza działa na szkodę obywateli

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-11 112618.webp
Program "Ostra Szpila" to przegląd bieżących wydarzeń politycznych z kobiecej perspektywy. Prowadzące nie unikają kontrowersyjnych tematów i swoimi komentarzami starają się zachęcić widzów do krytycznej refleksji nad polityką.
Polska

Trzaskowski prezydentem wszystkich Polaków? Na pewno nie tych, którzy zadają mu trudne pytania

opublikowano:
videoframe_47494.webp
Miliony Polaków zastanawiają się czy znany z uległości wobec wszelkich nakazów Unii Europejskiej rząd Donalda Tuska i kandydat tego obozu na prezydenta Rafał Trzaskowski będą realizowali założenia przyjętego Paktu Imigracyjnego. Tymczasem kandydat na prezydenta Trzaskowski i sam Tusk prześcigają się w deklaracjach o zapewnieniu szczelności polskich granic i blokowania migracji. Można im wierzyć?